Nowa atrakcja w PPN – suchą stopą po mokradłach

W Poleskim Parku Narodowym powstała pierwsza ścieżka dydaktyczna na terenie kompleksu Bagna Bubnów, które jest ostoją niezwykle rzadkich gatunków ptaków. Teraz ich obserwacja będzie o wiele łatwiejsza. Przez pierwsze lata funkcjonowania wstęp na trasę będzie bezpłatny, bo ścieżka powstała przy dużym udziale funduszy unijnych.

Nazwa nowej, niemal 6,5-kilometrowej ścieżki – „Czahary” – oznacza porośnięte krzewami mokradła. Jak dowiadujemy się ze strony Poleskiego Parku Narodowego, jej trasa prowadzi przez otwarte tereny torfowiska niskiego, a częściowo przez okalające je od północy zróżnicowane lasy. Rozpoczyna się i kończy za wsią Zastawie, przy wieży widokowej. Dostępna jednak będzie również od strony Kulczyna i Wincencina. Bagno Bubnów, przez które wiedzie, jest idealnym miejscem dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Można tu spotkać: kszyka, kulika wielkiego, rycyka, kropiatkę, śmieszkę czy błotniaka stawowego. To także doskonałe miejsce dla żurawi. Ich jesienne koncentracje należą do największych w regionie. Ponad 3000 osobników potrafi się tutaj zgromadzić na tzw. noclegowiskach. Na terenie Bagna Bubnów występuje jeszcze jeden bardzo rzadki gatunek ptaka – wodniczka. Ten niepozorny ptak z rodziny trzciniaków jest najrzadszym, migrującym ptakiem śpiewającym w Europie. Jego populacja na terenie PPN jest stabilna i szacowana jest na ok. 400 śpiewających samców – to druga co do liczebności populacja w kraju. Jednak nie tylko miłośnicy ptaków znajdą tu coś dla siebie – spotkanie z łosiem, jeleniem czy sarną wcale nie będzie tu przypadkowe.
Co ważne, na turystów (także niepełnosprawnych) czeka już gotowa cała infrastruktura: wieże widokowe, zadaszenia, platformy widokowe, miejsca postojowe. Prawie 750 tysięcy złotych, czyli 85 proc. kosztów inwestycji, to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Właśnie dlatego przez pierwsze lata funkcjonowania ścieżki wstęp będzie bezpłatny. (bm, fot. PPN)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here