W pierwszą rocznicę śmierci Mieczysława Tokarskiego – regionalisty, społecznika i wieloletniego prezesa Oddziału PTTK we Włodawie w Małej Synagodze we Włodawie
otwarto wystawę pt. „Mieczysław Tokarski – Obywatel Włodawy”, na której znalazło się kilkanaście tablic biograficznych, kroniki Oddziału oraz fragmenty bogatej kolekcji pamiątek po Tokarskim.
Wystawie towarzyszyła konferencja wspomnieniowa, podczas której przyjaciele i współpracownicy Mieczysława Tokarskiego przybliżyli jego życie i dokonania. Elżbieta Sidorowska, wiceprezes włodawskiego oddziału PTTK, mówiła o zasługach Prezesa dla rozwoju lokalnej turystyki oraz o jego działaniach na rzecz upamiętnienia Powstania Styczniowego i historii Legionów. Wojciech Kowalski skupił się na kolekcjonerskiej pasji Tokarskiego, natomiast Tadeusz Sobieszek przybliżył historię powstania PTTK. Andrzej Wasilewski, prezes Porozumienia Oddziałów PTTK woj. lubelskiego, ukazał inspiracje płynące z postaci Zygmunta Glogera – autora Encyklopedii Staropolskiej i pierwszego prezesa PTTK – które ukształtowały tokarskiego ducha krajoznawstwa.
Uroczystość zakończyła prezentacja fotografii dokumentujących ponad 50-letnią działalność Tokarskiego we włodawskim Oddziale PTTK. Był to czas refleksji, wspomnień i wyrazów wdzięczności wobec człowieka, który całe swoje życie poświęcił promocji lokalnego dziedzictwa i aktywizacji społeczności.
Mieczysław Tokarski już od czasów nauki w Technikum Mechanicznym w Chełmie rozwijał pasję do turystyki. We Włodawie zyskał nie tylko przyjaciół, ale również miano niezastąpionego przewodnika i propagatora historii. Szczególne miejsce w jego sercu zajmowała Kanada – kraj, którym fascynował się przez całe życie. Za swoją działalność został odznaczony licznymi wyróżnieniami, m.in. tytułem Honorowego Członka PTTK, Honorowego Przodownika Turystyki Pieszej i Zasłużonego Instruktora Krajoznawstwa. Najwyższym lokalnym wyróżnieniem było dla niego jednak nadanie tytułu „Primus Civis Urbis Vlodaviae” – Pierwszy Obywatel Miasta Włodawa. (b)