OC po stłuczce – utrata zniżek, wzrost składki – jak tego uniknąć?!

Spowodowanie wypadku drogowego to nic miłego. A dodatkowo może być początkiem komplikacji. Wzrost składki OC po szkodzie, uszkodzenie pojazdu czy nawet szkoda całkowita, po której nie każdy wie, co zrobić z niepotrzebną już polisą. Ze wszystkimi konsekwencjami szkody można sobie jednak poradzić.

Jak ubezpieczyciele wyliczają składkę OC?

Żeby przygotować ofertę OC, towarzystwa ubezpieczeniowe potrzebuje kilku szczegółów na temat kierowcy i jego samochodu. Znaczenie ma w szczególności:

  • wiek kierowcy i jego doświadczenie na drodze (jeśli jeździ on wiele lat i nie spowodował kolizji, może liczyć na niższą składkę),
  • miejsce zamieszkania (większe miasta i dzielnice, w których statystycznie dochodzi do wielu wypadków to ryzyko kolejnej kolizji i wypłaty odszkodowania),
  • stan cywilny (uznaje się, że kierowcy posiadający rodzinę, jeżdżą bezpieczniej i bardziej odpowiedzialnie),
  • przebieg i wiek auta (świadczą o jego stanie technicznym),
  • marka i model samochodu (niektóre marki uchodzą za bardziej ryzykowne w ubezpieczaniu, bo interesują się nimi brawurowi kierowcy),
  • rodzaj paliwa (im tańsze paliwo, tym większe prawdopodobieństwo, że samochód będzie częściej i bardziej intensywnie eksploatowany).

O ile wzrośnie cena za Twoje OC po szkodzie? Porównanie najtańszego OC kierowcy w zależności od liczby szkód

Nawet najbardziej doświadczonym kierowcom zdarza się spowodować stłuczkę. Po takiej wpadce na drodze sprawca musi liczyć się z utratą zniżek. Zwykle jest to około 10% lub 20% w zależności od skali szkód. Ile wyniosłaby składka OC po szkodzie? Przykładową kalkulację, przedstawiającą wzrost ceny OC można znaleźć w artykule na: https://mubi.pl/poradniki/oc-po-szkodzie-lub-kolizji/.

Tamtejsze wyliczenie pokazuje, że utrata zniżek po stłuczce może spowodować konieczność zapłacenia nawet dwukrotnie wyższej sumy za kolejną polisę. Podczas, gdy 57-letni właściciel Toyoty Corolli z 2005 roku, który jeździł bezszkodowo zapłaciłby za OC 402,36 zł, po spowodowaniu kolizji w ciągu ostatnich kilku miesięcy, musiałby liczyć się ze wzrostem składki do 519 zł, a gdyby spowodował w czasie trwania ostatniej umowy dwie stłuczki, jego składka wyniosłaby 906 zł.

Z kalkulacji wykonanej w kalkulatorze OC AC https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/ wynika, że im więcej czasu upłynie od spowodowanego zdarzenia, tym cena OC po szkodzie bardziej odczuwalnie spada. Każdy rok bezszkodowej jazdy, nawet po już spowodowanym wypadku, pozwala odzyskać część zniżek. Po ponad roku od kolizji cena OC przykładowego kierowcy wyniesie 491 zł, a po 2 latach zmaleje do 450 zł. Odzyskanie zniżek nie zajmuje zatem wiele czasu. Zwykle po około 3 latach od spowodowania szkody składka wraca do normy.

Cena OC po szkodzie – jak zapobiec wzrostowi składki ubezpieczeniowej?

Utrata zniżek bez dodatkowej ochrony jest właściwie nieunikniona. Nie oznacza to jednak, że z tego powodu składka ubezpieczeniowa wzrośnie. Wzrost składki OC po szkodzie w jednym TU nie musi świadczyć o tym, że kolejna polisa będzie droższa we wszystkich towarzystwach. Wszystko zależy od taryfy, a te u poszczególnych ubezpieczycieli są różne.

Załóżmy, że w zeszłym roku polisa pewnego kierowcy kosztowała 1000 zł. W czasie jej obowiązywania spowodował on jednak kolizję, dlatego to samo TU zaproponowało mu kolejne ubezpieczenie za 1400 zł. Po porównaniu ofert kilku firm okazało się, że inne towarzystwo może go ubezpieczyć za 1100 zł. Nawet po uwzględnieniu niższych upustów.

Ochrona zniżek – zminimalizuj prawdopodobieństwo utraty ulg po stłuczce

Jeszcze jednym sposobem, żeby zapobiec utracie zniżek OC po szkodzie jest wykupienie dodatkowej polisy, mianowicie ochrony zniżek. Ta opcja z pewnością zainteresuje przede wszystkim doświadczonych kierowców, którzy mają już wypracowane maksymalne upusty za bezszkodową jazdę.

Co ważne, ochrona zniżek obowiązuje tylko w tym zakładzie ubezpieczeniowym, w którym została wykupiona. Żeby pozostać przy swoich zniżkach i wykorzystać tym samym wykupioną – dodatkową ochronę, konieczne jest zatem przedłużenie umowy u obecnego ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie OC po szkodzie całkowitej – czy zwrot składki OC po szkodzie całkowitej jest możliwy?

Czy OC po szkodzie całkowitej trzeba wykorzystać do końca? Oczywiście, że nie. Jeśli samochód nie nadaje się już do użytku, można odzyskać pieniądze za niewykorzystany okres ochrony. Najlepiej zdecydować się na złomowanie samochodu, po którym pozostanie tylko jego wyrejestrowanie w odpowiednim Wydziale Komunikacji i zwrócenie się do ubezpieczyciela o zwrot części składki. TU naliczy go od dnia zezłomowania do końca zawartej z TU umowy.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here