Odnowili zabytkową nekropolię

Na cmentarzu w Osowie (gm. Hańsk) spoczywają żołnierze armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, którzy polegli podczas pierwszej wojny światowej. Pod koniec września na tej nekropolii odbyły się uroczystości jej oddania i poświęcenia. To już 23 cmentarz odnowiony przez lubelskie samorządy we współpracy z Austriackim Czarnym Krzyżem i Lubelskim Urzędem Wojewódzkim. Wielki wkład w odnowienie cmentarza w Osowie mieli policjanci ze stowarzyszenia IPA oraz wójt gminy Hańsk.

Prace trwające od ponad roku polegały m.in. na uporządkowaniu mogił, wytyczeniu alejek, budowie 40 kopczyków i budowie nowego ogrodzenia i postawieniu pomnika pamięci żołnierzy. Przedtem były tu zarośnięte mogiły, w których okoliczni mieszkańcy w 1915 roku pochowali żołnierzy armii austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Dokładna liczba żołnierzy tam pochowanych nie jest znana.
Podczas uroczystości o tamtych wydarzeniach przypomnieli przedstawiciele Austriackiego Czarnego Krzyża oraz Konsul Honorowy Austrii w Lublinie. Obecni byli również samorządowcy z wicestarostą Adamem Panasiukiem i wójtem gminy Markiem Kopieniakiem na czele oraz wicewojewoda Robert Gmitruczuk. – Ziemia włodawska jako jedna z niewielu czasy I i II wojny światowej przecierpiała najboleśniej. To bowiem przez te ziemie przetaczały się fronty podczas obydwu tych konfliktów, a Niemcy zbudowali fabrykę śmierci w Sobiborze. Historia Polski to jednak nie tylko historia Polaków i te groby żołnierzy pochowanych w lesie osowieckim są tego najdobitniejszym przykładem – mówił wicestarosta A. Panasiuk na cmentarzu. (pb)