Pediatria już w listopadzie?

Jest szansa, że w listopadzie zostanie przywrócony oddział dziecięcy włodawskiego szpitala. Dyrekcja placówki prowadzi rozmowy w tej sprawie z kilkoma pediatrami. – Przy pięciu lekarzach będziemy mogli wznowić działanie tego oddziału – mówi Teresa Szpilewicz, dyrektor SP ZOZ we Włodawie.

Oddział dziecięcy został czasowo zamknięty na początku pandemii. Od 01 kwietnia 2020 roku mali pacjenci, wymagający leczenia szpitalnego, są kierowani do innych placówek w regionie. Część pediatrów przyjmuje najmłodszych pacjentów w przyszpitalnej poradni, zaś pielęgniarki i salowe pracują na innych oddziałach. Brak pediatrii wywołuje do dzisiaj wiele kontrowersji, szczególnie wśród rodziców, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak dużo problemów nastręcza zachęcenie lekarzy do pracy w szpitalach powiatowych.

Dodatkową trudnością jest fakt, że pediatrzy, którzy zgodziliby się na pełnienie dyżurów we Włodawie, musieliby także „obsługiwać” oddział neonatologiczny, a takiej dodatkowej odpowiedzialności brać na siebie nie wszyscy chcą. Ale mimo tych przeciwności jest nadzieja, że już wkrótce oddział dziecięcy znowu ruszy.

Teresa Szpilewicz, dyrektor szpitala mówi, że może to być możliwe już w listopadzie. – Cały czas rozmawiamy z pediatrami – twierdzi. – Na chwilę obecną mamy czterech lekarzy, którzy wyrazili chęć pracy na pediatrii. Problem tylko w tym, że jeśli zgodzą się oni na takie dyżury, ucierpi na tym Podstawowa Opieka Zdrowotna, bo dwie lekarki pracują właśnie w przychodni i jeśli przejdą na pediatrię, osłabi się obsada POZ-tu. Trzeba też mieć uwagę na reżim sanitarny, który będzie bezwzględnie przestrzegany na oddziale.

W obecnych warunkach rodzice czy opiekunowie najmłodszych pacjentów nie będą mieli możliwości swobodnego wchodzenia i wychodzenia. Przed wejściem na oddział będą musieli oczywiście zrobić test na obecność koronawirusa. Liczymy się z tym, że w takich warunkach nie będziemy mieli pełnego obłożenia 14-łóżkowego, tym bardziej, że wiele chorób można obecnie leczyć zachowawczo w domu będąc cały czas w kontakcie z lekarzem. Mimo wszystko chcemy przywrócić działanie oddziału dziecięcego i otworzymy go, jak tylko będziemy mieli wystarczającą liczbę lekarzy, by zapewnić jego bezpieczne działanie – dodaje Szpilewicz. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here