Plaga pijanych na drogach

W ostatni weekend lipca chełmscy policjanci zatrzymali aż 20 nietrzeźwych kierujących. Większość z nich wpadła na drogach powiatu. To głównie rowerzyści, ale nie zabrakło też kierujących samochodami, motorowerem, a nawet ciągnikiem rolniczym.

– Pomimo licznych apeli o niewsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu, wciąż dochodzi do sytuacji, że podczas kontroli drogowych wpadają kierowcy na tzw. podwójnym gazie – mówi kom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Wystarczy spojrzeć na statystyki z ostatniego weekendu lipca, który wyjątkowo wręcz obfitował w tego typu zdarzenia. Mundurowi zatrzymali 11 nietrzeźwych rowerzystów, z czego dwóch miało sądowy zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne. – Kolejne zatrzymania dotyczyły siedmiu nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi, w tym motorowerzysty i traktorzysty, który nie miał przy sobie prawa jazdy. W dwóch kolejnych przypadkach podejrzenia kierowania w stanie nietrzeźwości zabezpieczona została krew do badań – dodaje kom. Czyż.

Za swoje bezmyślne zachowanie wszyscy zatrzymani odpowiedzą przed sądem. Policjanci tymczasem apelują o rozsądek i przypominają, że kierowanie po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu jest zabronione. – Nietrzeźwi kierujący powodują tragiczne w skutkach zdarzenia drogowe zarówno dla siebie, jak też innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że kierowanie pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat dwóch i utratą prawa jazdy. Z kolei nietrzeźwy rowerzysta odpowiada za wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny – tłumaczy rzecznik komendy. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here