Pływacy z wizytą w ratuszu

Pływacy AZS UMCS gościli w ubiegłym tygodniu w lubelskim ratuszu. Podczas wizyty wiceprezydent Krzysztof Komorski podziękował naszym zawodnikom i trenerom za świetne wyniki wywalczone w Głównych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców.

Podczas rozgrywanych w Łodzi mistrzostw lubelscy pływacy stawali na podium aż 15-krotnie, a w klubowym rankingu zajęli drugie miejsce wśród seniorów, tuż za AZS AWF Katowice oraz pierwsze wśród młodzieżowców.

Nie zawodzili ci, na których najbardziej liczono – Jan Świtkowski i Konrad Czerniak. Obaj podczas zawodów nie tylko zdobywali złote krążki, ale też uzyskiwali czasy lepsze od minimów na Mistrzostwa Europy w Glasgow!

– Bardzo się cieszymy! Nie rozpaczamy z drugiego miejsca. Rok temu wygraliśmy, ale to teraz mieliśmy więcej punktów. Można powiedzieć, że nasz pojedynek z Katowicami był starciem gigantów. Różnice były bardzo niewielkie. Na tych mistrzostwach dużo medali zdobyła też nasza młodzież. Na poprzednich mistrzostwach tak dobrze pod tym kątem nie było. Jest stały postęp. To widać. Szkolenie młodzieży w Lublinie cały czas się rozwija. Dwa lata temu sytuacja z naszym pływaniem wyglądała zupełnie inaczej, a teraz można powiedzieć, że jesteśmy jednym z dominatorów kraju. Pierwsze medale w startach na Mistrzostwach Polski Seniorów zdobyły Julia Adamczyk, Wiktoria Samuła i Weronika Żmuda. Pomogła też Daniela Georges. Wyścig na 100 metrów delfinem i wyniki, jakie osiągnęli tam Jan Świtkowski oraz Konrad Czerniak to „wisienki na torcie”. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych mistrzostw – komentował start w Łodzi Piotr Kasperek, trener pływaków AZS UMCS.

Sukcesy sekcji pływania lubelskiego klubu to efekt wielu składowych. Jak podkreślają trenerzy i działacze AZS najistotniejszą rolę odgrywa współpraca i możliwość dialogu z władzami Lublina i Szkołą Mistrzostwa Sportowego działającą przy Zespole Szkół Elektronicznych. Stałe wsparcie finansowe, Programy „Mistrz” czy „Akademickie Centrum Szkolenia Sportowego” mają tu kluczowe znaczenie. BS