Po raz ostatni i rekordowo

(9-11 sierpnia) Jubileuszowe, dziesiąte, ale i ostatnie Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże – Adamczuki zakończyły się sukcesem. Na moście pontonowym w ciągu trzech dni dokonano 32 386 odpraw granicznych.

Od dziesięciu lat 56-metrowy most pontonowy na Bugu budowali żołnierze z jednostki wojskowej w Dęblinie. Można go było przekraczać pieszo lub na rowerze, oczywiście z ważnym paszportem. Ta kilkudniowa impreza miała za główny cel „zmuszenie” władz w Warszawie i Kijowie do utworzenia w tym miejscu stałego przejścia granicznego. Jednak przez lata rządów PO-PSL tylko obiecywano.

Nie inaczej jest, odkąd władzę w 2015 r. przejęło PiS. Są rozmowy, efektu żadnego. Dlatego starosta włodawski Andrzej Romańczuk i wójt gminy Wola Uhruska Jan Łukasik postanowili o zakończeniu EDD Zbereże – Adamczuki, by nikt w sferach parlamentarno-rządowych nie udawał, że chce, by w tym miejscu stałe przejście powstało. Czas było położyć kres tej fikcji.

Tegoroczna impreza, jak dziewięć poprzednich, była okazją do odwiedzenia przez Polaków pięknych szackich jezior, z perłą pojezierza – ogromnym jeziorem Świtaź. To właśnie głównie nad to jezioro jechali setkami turyści z Polski. I nie ma się czemu dziwić, bo pogoda dopisała, a piękno jeziora i bardzo bogata oferta tamtejszych przedsiębiorców przyciąga. Ukraińcy zrobili ogromne postępy w ofercie turystycznej i infrastrukturze.

Dzięki m.in. unijnym środkom turyści mogli korzystać z nowo wybudowanych chodników, zadaszeń oraz nowoczesnej sieci wodociągowej. Wszystkich zachęcała też krystalicznie czysta woda oraz stosunkowo niskie ceny.

Pojezierze Szackie to jednak także wiele innych jezior oraz np. Szacki Park Narodowy i liczne zabytki. Są także miejsca ważne dla Polaków, m.in. pięknie zachowany cmentarz żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy we wrześniu 1939 r. stoczyli pod Szackiem zwycięską bitwę z Armią Czerwoną. (pk)

Organizacja dziesięciu edycji Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa:

7-8 sierpnia 2010 r. (dwa dni) – ponad 6,6 tys. odpraw granicznych
4-7 sierpnia 2011 r. (cztery dni) – ponad 21 tys. odpraw granicznych
9-12 sierpnia 2012 r. (cztery dni) – ponad 21 tys. odpraw granicznych
9-15 sierpnia 2013 r. (siedem dni) – ponad 36 tys. odpraw granicznych
7-10 sierpnia 2014 r. (cztery dni) – około 25 tys. odpraw granicznych
6-9 sierpnia 2015 r. (cztery dni) – ponad 27 tys. odpraw granicznych
11-15 sierpnia 2016 r. (pięć dni) – prawie 50 tys. odpraw granicznych
11-15 sierpnia 2017 r. (pięć dni) – ponad 35 tys. odpraw granicznych
9-12 sierpnia 2018 r. (cztery dni) – ponad 41 tys. odpraw granicznych
9-11 sierpnia 2019 r. (trzy dni) – ponad 32 tys. odpraw granicznych
Należy pamiętać, że przejście działało tylko w porze dziennej, wyłącznie dla ruchu pieszego i rowerowego.