Pojadą w obronie Polesia

W czwartek (23 czerwca) ruszy niezwykły rajd rowerowy dookoła Poleskiego Parku Narodowego. Jego celem jest obrona tych terenów przed zniszczeniem, które mogłoby spowodować uruchomienie kopalni węgla kamiennego. Finałem będzie wielki happening i koncert w Urszulinie.

„Polesie, nie Powęgle” – Karawana Poleska – pod takim szyldem przez gminy Urszulin, Hańsk, Łęczna, Cyców, Puchaczów, Sosnowica oraz Wierzbica przejedzie rajd rowerowy w obronie jezior i mokradeł Polesia.

– Karawana Poleska to rowerowa wyprawa dookoła Poleskiego Parku Narodowego, przez tereny już objęte wydobyciem węgla oraz miejsca, gdzie planowane jest uruchomienie nowych kopalni, nowych terenów górniczych – mówi Krzysztof Gorczyca z lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka, który jest organizatorem happeningu. – Poruszamy się rowerami, będziemy odwiedzać miejscowości gminne, śródleśne wioski, kurorty, plaże. Po drodze zrobimy akcje informacyjne, będziemy rozmawiać z mieszkańcami, organizować happeningi i relacjonować to wszystko w mediach, by jak najwięcej osób dowiedziało się o planach wobec unikatowych terenów Polesia.

Oczywiście będzie też chwila na relaks nad jeziorem czy spacer po bagnach i rezerwatach. Finałem całej akcji będzie spektakularny happening „W obronie Polesia” oraz specjalny koncert dedykowany ochronie bagien Polesia w Urszulinie, na który zapraszamy w niedzielę 26 czerwca. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wartość przyrodniczą Polesia, rolę terenów podmokłych w dobie kryzysu klimatycznego i zagrożenia związane z górnictwem węglowym. Zapraszamy osoby przekonane o słuszności takiej akcji, chętne do jej współtworzenia: powożenia rowerem cargo, udziału w akcjach, dokumentacji foto-video, aktywnego spędzenia czasu w nietuzinkowym towarzystwie.

Zapewniamy noclegi i wegetariańskie wyżywienie, ubezpieczenie NNW, dla osób dojeżdżających udział w kosztach przyjazdu. Można poruszać się własnym rowerem lub jednym z naszych trójkołowych towarowych cargo-bike’ów. Kto nie może przejechać całej trasy, może się spotkać z nami gdzieś po drodze albo na finale w Urszulinie, którego kulminacyjnym punktem będzie koncert „Pieśni dla bagien”. To wydarzenie zacznie się o godz. 17, a wystąpią muzycy z Polski, Białorusi oraz z Ukrainy: Kolisznija (Mińsk) Hajda Banda, projekt „Z poleskiej Atlantydy” rekonstruujący starodawną muzykę skrzypcową i pieśni z okolic Włodawy – zachęca Gorczyca.

By wziąć udział w rajdzie, wystarczy wypełnić formularz dostępny pod tym adresem: https://tinyurl.com/5a33pmx5. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here