Powiat włodawski znów obszedł się smakiem

Powiat włodawski znów został pominięty przy podziale Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze dostały za to miasto Włodawa i gminy Wyryki oraz Wola Uhruska, których wójtowie są kojarzeni z PiS.

W środę (31 marca) Lubelski Urząd Wojewódzki zamieścił informację o wynikach drugiego naboru samorządowych wniosków do dofinansowania z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. W województwie lubelskim do podziału było 162 mln zł. Na liście samorządów, które dostały dofinansowanie, znów próżno szukać powiatu włodawskiego czy gmin włodawskich, w których nie rządzą wójtowie popierani czy kojarzeni ze Zjednoczoną Prawicą. Wyjątkiem jest miasto Włodawa, która dostała 400 tys. zł (wnioskowała o 1,7 mln zł) na budowę skateparku i rowerowego miasteczka ruchu. W gminach, które nie dostały ani grosza, nie kryją rozczarowania i zdenerwowania.

– Wygląda na ta, że – tak jak za pierwszym razem – pieniądze głównie rozdawano według partyjnego klucza i większość z nich trafiła do samorządów, których wójtowie byli popierani, bądź są kojarzeni z PiS – słychać głosy niezadowolenia. – A choć fundusz nazywa się rządowy, to składają się na niego wszyscy podatnicy, niezależni od poglądów.

Przykładem „pomijania nieswoich” ma być powiat włodawski, gdzie rządzi koalicja PSL-Lewica. Po raz drugi złożył on do RFIL trzy wnioski i po raz drugi żaden nie dostał dofinansowania. Powiat starał się o pieniądze na termomodernizację przychodni, budowę domu dziecka oraz adaptację i rozbudowę budynku szpitalnej pralni.

Pieniądze oprócz miasta Włodawy dostały gminy Wola Uhruska i Wyryki – tam wójtowie startowali z poparciem PiS.

Rząd stanowczo zaprzecza, że dzieli RFIL według kryteriów politycznych. Zapewnia, że dofinansowane są projekty dobrze przygotowane, najważniejsze dla lokalnych społeczności i wpisujące się w zasadę zrównoważonego rozwoju, by wyrównywać szansę najmniejszych i najbiedniejszych samorządów. (pk)

Trzy wnioski, które uzyskały akceptacje komisji:

WOLA UHRUSKA – Inwestycja „Budowa Gminnego Centrum Ratownictwa w Woli Uhruskiej” (budowa remizy strażackiej z 3 boksami garażowymi wraz z niezbędnym zapleczem – szatnie, dyżurka, sala szkoleniowa, wieża suszenia węży, sanitariaty, łazienki, aneks kuchenny, magazyny, kotłownia, wykonaniu zagospodarowania terenu, przyłączy mediów oraz instalacji PV – otrzymane dofinansowanie 600 tys. zł (wnioskowana 960 tys. zł).

WYRYKI – „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Wyryki poprzez przebudowę oczyszczalni ścieków w Wyrykach oraz stacji uzdatniania wody w Lubieniu”. Poprawa środowiska naturalnego oraz warunków życia mieszkańców poprzez przebudowę oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Wnioskowana kwota pokryje wkład własny Gminy Wyryki w realizację zadania – 810 874,98 zł.

WŁODAWA (MIASTO) – „Skate Park i rowerowe miasteczko ruchu”. Budowa skateparku z oświetleniem, ogrodzeniem o powierzchni ok. 900m2 oraz rowerowego miasteczka ruchu przy szkole nr 3 we Włodawie. Obiekt wykonany z betonu lanego, metodą torkretowania bez sztucznych łączeń i klawiszowania z poręczami, bowlami, murkami i rampami. Dostosowany do uprawiania sportów. Rowerowe miasteczko ruchu o wydzielonej powierzchni ze znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną do nauki przepisów ruchu drogowego. Dofinansowanie 400 tys. zł (wnioskowana kwota 1700 tys. zł).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here