Powrót do marzeń o Gliniankach

Miasto przygotowuje się do opracowania koncepcji zagospodarowania „Glinianek”. Niewykluczone, że zaczerpnięte będą rozwiązania z poprzedniej koncepcji, której realizacja od lat pozostawała w sferze marzeń urzędników i chełmian.

Kilka gmin powiatu chełmskiego z powodzeniem sięgało po dotacje na zagospodarowanie swoich zbiorników wodnych. Dotyczy to m.in. gmin: Leśniowice („Maczuły” w Horodysku), Żmudź („Dębowy Las” w Wołkowianach). Dotację na ten cel po kilku latach starań niedawno wywalczyła gmina Kamień, która ostatnio podpisała z wykonawcą umowę na zagospodarowanie zbiornika wodnego w Natalinie. To część większego projektu pod nazwą „Zagospodarowanie i budowa infrastruktury zlokalizowanej przy istniejących zbiornikach wodnych na terenie gmin: Horodło, Kamień, Wojsławice i Żmudź”, realizowanego wspólnie z LGD „Ziemi Chełmskiej”.

Gmina Kamień była liderem projektu, a samorządy dostały na to ponad 1,3 mln zł dofinansowania z RPO. Dzięki temu staw w Wojsławicach oraz zalew „Dębowy Las” w gminie Żmudź też wzbogacą się o nowe elementy infrastruktury. O atrakcyjnie zagospodarowanych Gliniankach, jedynym takim obiekcie w Chełmie, od lat marzą też chełmianie. Było już tyle urzędniczych zapowiedzi w tej kwestii, że do kolejnych planów podchodzili już z rezerwą.

W chełmskim magistracie od dekady usiłują zdobyć na to dofinansowanie, ale do tej pory wszystkie próby były bezskutecznie. Koncepcja zagospodarowania kąpieliska była gotowa już wiele lat temu i zalegała w urzędniczych szafach. W międzyczasie były pomysły, aby w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego inwestorzy sami wyłożyli pieniądze na wcielenie tej koncepcji w życie i utworzyli na Gliniankach „Centrum Sportów Wodnych”.

W zamian miasto miało udostępnić obiekt z prawem jego eksploatowania przez 10-20 lat. Z planów tych nic jednak nie wyszło, bo chętnych na to nie było. Potem koncepcja była aktualizowana, aby spróbować uszczknąć z kolejnych programów, ale też nic z tego nie wyszło. Koncepcja ta zakładała wyprofilowanie dna Glinianek, uregulowanie linii brzegowej, urządzenie plaży, nowe pomosty, w tym także dla wędkarzy, boisko do piłki plażowej, budowę ścieżki wokół zbiornika, pawilonu sanitarnego, a także natryski, wiaty, altanki, ławki, stoły, miejsca na grill, urządzenia sportowe w ramach siłowni „pod chmurką”.

Teraz niewykluczone, że zostanie ona odkurzona. Wśród inwestycji na 2021 r. urzędnicy wskazali utworzenie „Centrum Sportów Wodnych Glinianki”. Przedsięwzięcie zaliczono do tych najważniejszych w tym roku. Nie oznacza to jednak, że będzie ono już w tym roku wykonane, a chodzi na razie o przygotowanie aplikacji o dofinansowanie.

– Miasto Chełm dostrzega potencjał zbiornika Glinianki i okalającego go terenu, dlatego prowadzi przygotowania do opracowania koncepcji zagospodarowania tego obszaru – informują w chełmskim ratuszu. – Niewykluczone również, że do nowego projektu zaadaptowane zostaną rozwiązania zawarte w starej koncepcji. Chcemy, aby na miejscu znalazła się różnego rodzaju infrastruktura towarzysząca: pomosty, miejsca do grillowania, wypożyczalnia sprzętu sportowego, parking czy przebieralnie oraz toalety.

Podstawą do aplikowania o środki zewnętrzne jest opracowanie koncepcji, a następnie dokumentacji technicznej, dlatego w tym momencie trudno powiedzieć, z jakiego programu miałby być finansowany projekt. Niemniej, Miasto Chełm zakłada, iż proces pozyskiwania środków zewnętrznych rozpocznie się w najbliższym możliwie terminie po opracowaniu niezbędnej dokumentacji. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here