Pożegnanie Bronisławy Polak

Osiemnastego października 2021 roku, w wieku 86 lat, odeszła od nas śp. Bronisława Polak – „Nasza Bronia”, bo tak zwracali się do niej członkowie zespołów artystycznych działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Hańsku.

Pani Bronisława Polak ze Starego Majdanu w gminie Hańsk swoje życie poświęciła ciężkiej pracy w gospodarstwie rolnym, a także wychowaniu dzieci. Była bardzo aktywna społecznie w Kole Gospodyń Wiejskich w Starym Majdanie, była inicjatorką powstania Zespołu śpiewaczego w tej miejscowości, a następnie członkiem Zespołu Obrzędowego w Gminnym Ośrodku Kultury w Hańsku.

Jako śpiewaczka ludowa dwukrotnie występowała na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n. Wisłą zajmując III miejsce w 1994 r. i II miejsce w 2000 r. Zespół Obrzędowy, w którym aktywnie działała, siedmiokrotnie został laureatem Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

Przez wiele lat zajmowała się plastyką obrzędową, tworząc piękne wycinanki, pająki, ozdoby choinkowe i pisanki, które były wysoko oceniane w konkursach. Gromadziła teksty najstarszych pieśni ludowych, a także pisała teksty pieśni i niezliczone ilości wierszy. Na podstawie jej działalności artystycznej została napisana praca magisterska pt. „Repertuar folklorystyczny Bronisławy Polak” (Lublin 2004).

Śp. Bronisława Polak została odznaczona Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku. Swój dorobek artystyczny przekazała jednej z córek, która – tak jak mama – śpiewa pieśni folklorystyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here