Ratusz zaprasza na badania i szczepienia

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Marmed ze Świdnika przebada mieszkanki Włodawy w ramach programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi. Z bezpłatnej akcji mogą skorzystać kobiety w wieku 39-49 lat.

Rak piersi jest główną przyczyną zgonów kobiet po 35. roku życia. Większości z nich udałoby się uniknąć, gdyby choroba została wykryta odpowiednio wcześnie. Tymczasem program wczesnego wykrywania raka piersi, finansowany przez NFZ, obejmuje badania kobiet w przedziale wiekowym 50-69 lat.

Dlatego też w trosce o życie i zdrowie mieszkanek Włodawy władze miasta przygotowały „Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Włodawy na lata 2020 -2024”. – Z bezpłatnych badań mogą skorzystać kobiety w wieku 39-49 lat, które nie leczyły się z powodu nowotworu piersi. Głównym kryterium kwalifikacji do wzięcia udziału w programie jest rok urodzenia i zameldowanie na pobyt stały we Włodawie.

W ramach programu poza badaniami mammograficznymi, przewidziane są m.in. szkolenia z zakresu samobadania piersi wraz z edukacją zdrowotną kobiet. Uczestniczki programu, u których zostaną wykryte niepokojące zmiany będą kierowanie na leczenie do świadczeniodawców posiadających umowy z NFZ – wyjaśnia burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. Badania, z których łącznie w czasie realizacji Programu skorzysta ok. 1500 kobiet będą prowadzone już od maja.

Wzorem lat ubiegłych, włodawski ratusz kontynuuje również „Program Profilaktyki Zdrowotnej Gminy Miejskiej Włodawa na lata 2019-2022 obejmujący szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) – dziewczynki 13-letnie”. – W 2021 r. szczepimy dwa roczniki dziewcząt urodzonych w 2007 i 2008 roku. Rodzice dziewczynek otrzymują imienne zaproszenie do szczepienia – dodaje Muszyński. (b)

Dlaczego warto skorzystać ze szczepienia?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak szyjki macicy (RSM) jest drugą, po raku piersi, przyczyną zgonów na nowotwory złośliwe wśród kobiet. Alarmującym faktem jest to, że wiele przypadków zostaje zdiagnozowanych dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Rak szyjki macicy wykrywany jest każdego roku u ponad 500 tys. pań i pozostaje jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w grupie kobiet w wieku 15-44 lat. Czynnikami ryzyka jego wystąpienia są m.in.: wirus brodawczaka ludzkiego (ang. Human papillomavirus – HPV), wczesna inicjacja seksualna, duża liczba partnerów seksualnych, palenie tytoniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here