Rozliczanie wicewójta

Na jakich warunkach gmina Sawin zatrudniła wicewójta Andrzeja Czerwińskiego? Ile zarabia zastępca Dariusza Ćwira i jakie są jego obowiązki? – pytała na jednej z ostatnich sesji przewodnicząca rady gminy Iwona Wołoszkiewicz.

Interpelację w sprawie zasad, na jakich zatrudniono wicewójta gminy Sawin, Iwona Wołoszkiewicz złożyła pod koniec października. Przewodnicząca rady gminy przypomniała w niej, że w czerwcu br. Dariusz Ćwir, wójt gminy Sawin, powołał na stanowisko swojego zastępcy Andrzeja Czerwińskiego.

– Mając na uwadze wielkość naszego urzędu oraz troskę o finanse, na prośbę mieszkańców gminy, zwracam się z uprzejmą prośbą o wyczerpującą odpowiedź na następujące pytania – rozpoczyna się interpelacja I. Wołoszkiewicz. Przewodnicząca pyta, na jaki wymiar czasu pracy zatrudniono Czerwińskiego i czy w międzyczasie się to nie zmieniło. Ile wynosi miesięczne wynagrodzenie brutto zastępcy wójta wraz ze wszystkimi dodatkami? Jaki zakres obowiązków był przypisany do stanowiska zastępcy wójta w okresie kiedy podjął pracę i czy uległ on zmianie? Czy po zatrudnieniu zastępcy wójta automatyczne zmniejszył się zakres obowiązków wójta?

Odpowiedź na interpelację przewodniczącej rady gminy Sawin pojawiła się w ubiegłym tygodniu. Wójt Ćwir informuje w niej, że Czerwiński został 15 czerwca tego roku zatrudniony na pół etatu i do dziś w temacie nic się nie zmieniło. Ile dokładnie zarobił?

W czerwcu – 3,1 tys. zł (brutto), w lipcu, sierpniu i wrześniu po 6 tys. zł, a w październiku 6,4 tys. zł. W sumie 27,6 tys. zł. – Za listopad wynagrodzenie wyniesie 6,4 tys. zł, za grudzień 6,4 tys. zł – pisze Ćwir. Od czerwca do sierpnia na wynagrodzenie Czerwińskiego złożyło się: wynagrodzenie zasadnicze – 4,1 tys. zł brutto, wysługa lat – 820 zł, dodatek funkcyjny – 1,1 tys. zł (w sumie 6 tys. zł). Od września wynagrodzenie to wynosi: zasadnicze – 4,1 tys. zł, wysługa – 834 zł, dodatek funkcyjny – 1,4 tys. zł (razem 6,4 tys. zł).

– Kwota brutto rocznego wynagrodzenia zastępcy wójta za rok 2022 wyniesie razem 40,5 tys. zł. Prognoza na rok 2023 to 77,4 tys. zł – informuje wójt gminy Sawin. Co do obowiązków Czerwińskiego to ma on zastępować Ćwira w jego obowiązkach w trakcie nieobecności wójta. Nadzorować: referaty funkcjonujące w urzędzie gminy, pracę stażystów i osób zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych, czy zajmować się ochroną przeciwpożarową w budynkach gminnych. Czerwiński może też w imieniu Ćwira podpisywać wszelkie dokumenty, np. wnioski urlopowe, sprawozdania finansowe, czy delegacje służbowe. – Obowiązki te zostały udzielone na czas nieokreślony. Wygasną z chwilą cofnięcia upoważnienia albo odwołania pracownika ze stanowiska – podsumowuje wójt gminy Sawin. (kg)