Na ścieżce rowerowej już pojawił się asfalt, wodociąg czeka na odbiory, trwa modernizacja oczyszczalni ścieków i dogrywanie szczegółów budowy centrum sportowo-edukacyjnego. Wójt Sawina Agnieszka Dąbrowska podsumowała inwestycje realizowane w gminie.
Podczas czwartkowej sesji rady gminy Sawin (29 maja), wójt Agnieszka Dąbrowska podsumowała trwające inwestycje. O tym, że na ścieżkę rowerową wrócił już wykonawca i do inwestycji dołoży marszałek województwa pisaliśmy w poprzednich numerach Nowego Tygodnia. Asfalt pojawił się już na odcinku ścieżki biegnącej przez Sawin.
26 maja zakończyła się budowa wodociągu Bachus-Chutcze. Nowa sieć ma ponad 10 km. Okazało się, że nie wszyscy mieszkańcy, pomimo wyrażenia chęci, zostali podłączeni do sieci. – Na etapie prac nie było możliwości ich dodania, bo wydłużyłoby to czas realizacji zadania i gmina nie wywiązałaby się w terminie. Ale teraz po jej zakończeniu każdy, kto chce się podłączyć dostanie warunki z gminy – tłumaczyła wójt.
Nadal trwają kluczowe dla gminy inwestycje tj. modernizacja ujęcia wody i rozbudowa oczyszczalni ścieków. – Prace przy ujęciu idą zgodnie z harmonogramem. Są uszczelniane zbiorniki. Izolacja na zbiorniku nr 2. Zostały zaizolowane o docieplone ściany fundamentowe, wykonane podłoże wewnętrzne i tynki, posadowione filtry i zewnętrzne zbiorniki żelbetowe. Częściowo zamontowana stolarka okienna oraz drzwi wewnętrzne i i zewnętrzne, zostały położone rurociągi techniczne – wyliczała wójt. – Częściowy odbiór miał miejsce w grudniu, zgłoszono teraz problemy ze szczelnością jednego ze zbiorników, firma wykonuje prace, nad którymi czuwa inspektor nadzoru.
Postęp prac widać też przy oczyszczalni. Wykonano instalację kanalizacji, trwają prace przy ociepleniu budynku technicznego przy reaktorze. – Częściowy odbiór był kwietniu. Jeden z radnych zgłaszał na komisji, że są tam problemy, że zalega woda w rowie, że są nieprzyjemne zapachy. Ma to związek z tym, że jest wysoki poziom wód gruntów, a rów nie jest drożny, tworzy się zastoisko wody. Niestety taką mamy oczyszczalnię i teraz należy doprowadzić inwestycję do finału – wyjaśniała wójt.
– Kolejna trudna inwestycja jest budowa centrum sportowo-edukacyjnego. Stadionu z całą infrastrukturą. W ubiegłym roku podpisaliśmy umowę z firmą w trybie zaprojektuj i zbuduj. Do tej pory trwają uzgodnienia. Odbyło się kilka narad budowlanych. Występowaliśmy do firmy, żeby przyspieszyła prace. Nie możemy się zgodzić na rozwiązania, które czasami proponuje projektant, bo my musimy trzymać się programu funkcjonalno-użytkowego. Bierzemy pod uwagę organizacje, które będą korzystać z obiektów, żeby finalnie ta inwestycja, która ma wartość prawie 9 mln zł, została wykonana w sposób dobry i służyła wszystkim – relacjonowała wójt. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem, który może zostać dotrzymany, budowa Orlika w ramach centrum, rozpocznie się w trzecim kwartale tego roku.
W lipcu rozpocznie się budowa ulicy Topolowej, a także wymiana opraw oświetleniowych w lampach ulicznych. Gmina ma też już pozytywną opinię ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego dotyczącą remontu świetlic wiejskich w Sajczycach i Serniawach a czeka jeszcze na decyzję dotyczącą świetlicy w Krobonoszy. (reb)