Serca na nakrętki

Czerwone serca, których zadaniem jest skoordynowanie akcji charytatywnych wśród lokalnej społeczności, pojawiły się w różnych miejscach Chełma. To kosze na plastikowe nakrętki, które pomagają wielu potrzebującym. Za inicjatywą stoi posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek.

W Chełmie często pojawiają się inicjatywy zbierania nakrętek dla dzieci potrzebujących wsparcia w leczeniu, inicjowane przez organizacje pożytku publicznego lub osoby fizyczne. Patrząc na działania podejmowane przez mieszkańców nie budzi wątpliwości fakt, że sprawdzonym sposobem zagospodarowania tzw. „korków” będą pojemniki w kształcie serc dedykowane ściśle gromadzeniu nakrętek. Wiele osób z przyzwyczajenia selekcjonuje je z frakcją plastikową i, chociaż w chełmskich domach nakrętek przybywa, to mieszkańcy często nie wiedzą, komu je oddać, która z organizacji aktualnie prowadzi zbiórkę.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z miastem Chełm kupiło cztery specjalne, wykonane w kształcie serca, pojemniki na nakrętki. Instalacja koszy to pomysł posłanki Anny Dąbrowskiej-Banaszek, do której z prośbami o pomoc i wsparcie często zwracali się potrzebujący mieszkańcy.

Czerwone serca pojawiły się na chełmskich ulicach w minioną środę 19 sierpnia. Ustawiono je przy ul. Lwowskiej (obok Rossmanna), przy budynku Chełmskiego Domu Kultury na pl. Tysiąclecia, przed wejściem do aquaparku na ul. Lubelskiej oraz w parku osiedlowym łączącym XXX-lecie i Kościuszki. W jednym koszu zmieści się nawet około 150 kg nakrętek. Serce przy deptaku nakrętkami wypełniło się w nieco ponad 24 godziny.

Zanoszone dotychczas nakrętki przez dzieci do szkół, przedszkoli lub organizacji prowadzących zbiórkę, wszyscy mieszkańcy mogą obecnie w każdej chwili wrzucić do specjalnych „serc”. Ich zbieranie jest stosunkowo łatwe. Nakrętki są produkowane z plastiku dobrej jakości, który może być w łatwy sposób przetworzony, co pozwala na odzyskanie surowca, który można ponownie wykorzystać. Ze sprzedaży nakrętek będą pozyskiwane fundusze dla potrzebujących.

Poza wymiarem społecznym inicjatywa nakrętkomatów wspomoże również recykling w Chełmie oraz umożliwi mieszkańcom w świadomy i łatwy sposób pozbycie się zbędnych nakrętek. W założeniach swoich przedsięwzięcie poprawi więc edukację ekologiczną i świadomą segregację odpadów, mieszkańcom zaś będzie stale przypominać, że poprzez tak prostą czynność mogą wspomóc środowisko i potrzebujących.

Akcję przekazywania nakrętek osobom potrzebującym będzie koordynować stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Chełma. – Cieszę się, że w Chełmie jest tyle osób dobrej woli. Możemy się różnić, ale cel jest jeden, aby żyło się nam wszystkim lepiej. Jeśli tylko możemy pomóc innym, róbmy to – podkreśla poseł Dąbrowska-Banaszek.

Akcję zbierania nakrętek dla wsparcia osób potrzebujących w ubiegły czwartek zainaugurowali chełmscy harcerze. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here