Wraca sprawa czerwcowego wiecu wyborczego PiS w I LO w Chełmie. Do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta wpłynęła skarga na dyrektor szkoły, Halinę Smyk. Jej autorzy zarzucają dyrektorce udostępnienie szkolnej sali gimnastycznej na agitację polityczną. Zgłaszają także zastrzeżenia do jej polityki kadrowej i zlikwidowanie fanpage’u szkoły na platformie Facebook, po tym jak pojawiły się na nim relacje z finału WOŚP.
Na początku czerwca, tuż przed wyborami do Europarlamentu Chełm odwiedził prezes PiS Jarosław Kaczyński, były premier Mateusz Morawiecki oraz inni politycy ugrupowania starający się mandat w Europarlamencie. Spotkanie odbyło się w wynajętej na ten cel sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego. Nie wszystkim się to spodobało. – To skandal, że wiece wyborcze wbrew prawu organizowane są w placówkach oświatowych – komentowali ten fakt krytycy w mediach społecznościowych.
Interpelację w tej sprawie na jednej z sesji złożyła również radna Kolacji Obywatelskiej, Małgorzata Sokół. W odpowiedzi usłyszała, że żaden z zapisów kodeksu wyborczego nie został złamany, bo o ile przepisy zabraniają agitacji wyborczej na terenie szkół wobec uczniów, to dopuszczalne i stosowane jest organizowanie zebrań wyborczych z mieszkańcami w salach lekcyjnych jak i gimnastycznych szkół.
Sprawa wróciła jednak na ostatnim posiedzeniu Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Miasta Chełm. Pod obrady radnych trafiła skarga, którą do Lubelskiego Kuratora Oświaty złożyli nauczyciele, absolwenci i sympatycy I LO.
– „W 2020 roku stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie objęła Pani Halina Smyk i odnosimy wrażenie, że ta czteroletnia kadencja wpłynęła bardzo negatywnie na wizerunek naszej placówki w środowisku lokalnym. Na uwagę zasługuje szczególnie wydarzenie z dnia 6 czerwca 2024 r., związane z udostępnieniem sali gimnastycznej i innych szkolnych pomieszczeń na spotkanie wyborcze partii politycznej” – czytamy w skardze.
Jej autorzy wskazują, że przygotowania do zaplanowanego na godz. 18 spotkania rozpoczęły się przed południem, a młodzież i nauczyciele zostali wyproszeni z obiektów sportowych, mimo trawiących zgodnie z planem lekcji wf-u.
– „Nauczyciele I LO dbają systematycznie, by szkoła pozostała miejscem, w którym kwestie światopoglądowe, religijne i polityczne nie mogą być narzucane szkolnej społeczności. Wielki baner partyjny umieszczony w centrum sali gimnastycznej miał znamiona nachalnej propagandy. Uważamy, że decyzja Dyrekcji I LO to działanie na szkodę placówki, której wizerunek budowały kolejne pokolenia Czarniecczyków, dbających o dobre imię szkoły i jakość działań dydaktyczno-wychowawczych. Negatywnie jest także oceniana polityka kadrowa Pani Haliny Smyk. Decyzja o zwolnieniu z pracy doświadczonego i rzetelnego nauczyciela matematyki z 34-letnim stażem na rok przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych, wywołała oburzenie uczniów, rodziców i kadry pedagogicznej” – podkreślają autorzy skargi.
Przypomnijmy, że w kwietniu młodzież zorganizowała pod szkołą demonstrację, chcąc wyrazić w ten sposób dezaprobatę dla planów zwolnienia doświadczonej i lubianej matematyczki
Dyrektor Halina Smyk była obecna na komisji, ale nie zabierała głosu. Wyjaśnień radnym udzielała Agnieszka Walewska-Maksymiuk, dyrektor Departamentu Oświaty UM Chełm. Jak przekazała, ze złożonych przez dyrektorkę wyjaśnień wynika, iż sala została wynajęta na podstawie stawek określonych w zarządzeniu dyrekcji, a fakturą na kwotę 3 312 zł została wystawiona na firmę Media Film Gąsior Dariusz z Rzeszowa. Jak podkreśliła urzędniczka, za pozyskane z wynajmu pieniądze szkoła przeprowadza remonty pomieszczeń.
– Zgodnie z wyjaśnieniami pani dyrektor, organizacja jak i samo spotkanie nie zdezorganizowało pracy szkoły. Planowane na dzień 6 czerwca zajęcia z wychowania fizycznego zostały zrealizowane w innych lokalizacjach na terenie I LO. Ostatnie zajęcia zostały zakończone o 15.35, zaś spotkanie rozpoczęło się o godz. 18. Wszystkie materiały związane ze spotkaniem były eksponowane wyłącznie w wynajętej i zamkniętej sali gimnastycznej. Dokonane ustalenia nie pozwalają na przyjęcie, że w trakcie spotykania i w trakcie jego organizacji nakłaniano lub zachęcano uczniów pełnoletnich do głosowania w określony sposób. Brak jest także przesłanek do pociągnięcia do odpowiedzialności dyrektora za wynajęcie sali – mówiła A. Walewska-Maksymiuk.
Dyrektor Departamentu Oświaty odniosła się także do podniesionej w skardze kwestii polityki kadrowej. Tłumaczyła, że dla nauczycielki z 34-letnim stażem udało się znaleźć godziny.
Dyskusją nad skargą rozpoczął radny Tomasz Otkała (Polska 2050), który zaproponował, aby w stanowisku komisji znalazła się rekomendacja, by w przyszłości nie udostępniać budynków szkół dla celów spotkań politycznych. Zwrócił też uwagę, że w kwestii polityki kadrowej należałoby wspomnieć, że godziny dla matematyczki z 34-letnim udało się znaleźć po analizie arkuszy i protestach szkolnej społeczność.
– Ta formuła, wydaję mi się, bardziej odpowiada prawdzie. Uważam, że powody były dwojakie – zauważył radny.
Głos w dyskusji zabrał także radny Sebastian Bielecki (KR KO), który ocenił, że kwestie polityki kadrowej szkoły powinny być załatwianie pomiędzy dyrektorem a nauczycielami, a jeśli pojawiają się problemy, wskazana byłaby mediacja.
– Staramy się, aby jak najmniej nauczycieli straciło w naszym mieście pracę Kiedy przygotowywany jest projekt arkusza majowego, dyrektorzy muszą wręczyć wypowiedzenia nauczycielom, dla których nie mają godzin. Dopiero kiedy arkusze spływają do nas, mamy wgląd w całość. Widzimy wtedy, gdzie znajdują się możliwości uzupełnienia godzin czy przeniesienia nauczyciela. Protest nie zmusił nas do takiej analizy i tak analizowalibyśmy pomoc dla nauczyciela, który traci pracę. Ten moment, w którym rozpoczęły się protesty był czasem kiedy nie mieliśmy jeszcze pełnej wiedzy – mówiła A. Walewska-Maksymiuk.
Ostatecznie w głosowaniu radni komisji przy trzech głosach „za” odrzuceniem (radni Adam Kister, Marek Tomaszewski, Wojciech Wójcik), jednym wstrzymującym się (Sebastian Bielecki) i jednym nieoddanym głosie (Tomasz Otkała), radni uznali skargę na dyrektor za bezzasadną.
Administrator Stefan Czarniecki
Na tej samej komisji rozpatrzono jeszcze jedną skargę złożoną na dyrektor I LO. Dokument dotyczył zlikwidowania przez dyrektor oficjalnego fanpage szkoły na platformie Facebook.
– Do dnia 25 stycznia 2024 r. szkoła posiadała oficjalny profil o nazwie „I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie”. Po tym jak zostały tam opublikowane posty na temat udziału społeczności szkolnej w WOŚP-ie, informacje dotyczące wydarzenia zostały usunięte, zaś administrator, strony zmienił nazwę fanpage’a na „Samorząd I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie” oraz usunął informację, że jest to oficjalny profil szkoły. (…) Media społecznościowe w XXI wieku stanowią bardzo ważne źródło informacji. Od stycznia 2024 r. I LO nie funkcjonuje w świecie wirtualnym – nie możemy umieszczać informacji dotyczących bogatej oferty szkoły, chwalić się sukcesami, promować placówkę w środowisku lokalnym” – piszą autorzy skargi.
Podnoszą również, że próbowali uzyskać od dyrekcji szkoły informację, kto jest głównym administratorem profilu, ale nie otrzymali jednoznacznej odpowiedzi.
„Z informacji widocznych na FB dowiedzieć się można, że głównym administratorem jest anonimowy Stefan Czarniecki. Pani dyrektor twierdzi, że nie wie, kim jest ta osoba. Pytana, komu powierzyła w 2021 roku administrowanie szkolnym fanpage’em nie potrafiła udzielić odpowiedzi. Twierdziła, że nie ma i nigdy nie mała dostępu do strony. Diametralnie inne informacje przekazał nam absolwent I LO – Patryk Gąsior, który do stycznia 2021 r. pełnił funkcję głównego administratora. W styczniu 2021 przekazał wszelkie hasła pani dyrektor” – czytamy w skardze.
Odnosząc się do skargi, dyrektor Walewska-Maksymiuk przekonywała, że fanpage nigdy nie był oficjalnym profilem I LO, a jedynym oficjalnym medium I LO jest strona internetowa szkoły.
– Weryfikacja złożonych wyjaśnień pani Haliny Smyk i pana Patryka Gąsiora nie pozwala na ustalenie, kto rzeczywiście dokonał zmian nazwy fanpage’a. Z informacji przekazanych przez dyrektor w czerwcu 2024 r. dowiadujemy się, że członkowie samorządu uczniowskiego zwrócili się z wnioskiem o utworzenie oficjalnego fanpage’a strony. Procedury w tej sprawie zostały wszczęte – mówiła dyrektor.
Ta skarga również została uznana za bezzasadną. (w)