Składaki wracają do firm

35 mln zł wraca na konta przedsiębiorców z naszego regionu, którzy wystąpili o zwolnienie z opłacania ze składek do ZUS za kwiecień i maj. O Ile oczywiście wcześniej je zapłacili.

Przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o zwolnienie ze składek, ale je opłacili lub mieli nadpłatę na swoim koncie w ZUS, uzyskają teraz pełne umorzenie. Wcześniej zwolnienie ze składek za kwiecień i maj nie było możliwe, jeśli składki były opłacone. Nowe przepisy weszły w życie 20 września i ZUS od razu rozpoczął rozliczanie kont na nowo. 23 września br. większość przedsiębiorców mogła zobaczyć zmianę sald na swoich kontach w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

W skali kraju kwota dodatkowo umorzonych środków dla około 740 tys. płatników wyniosła prawie 600 mln zł. Kwota składek nadpłaconych przez lubelskich przedsiębiorców, która teraz do nich wróci to 35 mln złotych. W najbliższym czasie ZUS zweryfikuje konta kolejnych kilkudziesięciu tysięcy płatników składek. W Oddziale ZUS w Biłgoraju, który obsługuje między innymi firmy z Chełma, kwota dodatkowych umorzeń za kwiecień i maj wyniosła do tej pory 10 mln zł.

Bez wniosków

Po zmianach nie należy przesyłać wniosków o ponowne rozpatrzenie spraw. ZUS realizuje zwolnienie ze składek z urzędu i poinformuje płatników o wysokości umorzenia oraz udzielonej pomocy publicznej przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim, informuje, że w wyniku tej operacji na kontach firm powstaną nadpłaty, a przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy wypłacić pieniądze, czy pozostawić je na koncie. Wówczas środki te będą zaliczone na poczet przyszłych składek.

Suma umorzeń w tarczy antykryzysowej

Łączne zwolnienia z obowiązku opłacania składek wyniosły w skali Polski około 13 mld zł. Chodzi o składki za marzec, kwiecień i maj. Wsparcie objęło ponad 2 mln firm zatrudniających 6,5 mln osób. W województwie lubelskim łączna kwota zwolnień ze składek przekroczyła dotychczas 528 mln zł, a w samym Oddziale ZUS w Biłgoraju – 146 mln zł. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here