Kilkunastu naszych sołtysów znalazło się wśród oznaczonych przez wojewodę Medalem 105-lecia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wyróżnienia przyznano z okazji obchodzonego 11 marca Dnia Sołtysa.
Sołtys to lokalny lider. Osoba, która w każdej wiosce spełnia ważną funkcję – łączy mieszkańców z samorządem. Przekazuje ich problemy, uwagi i pomysły władzom gminy. I robi to w drugą stronę – przekazuje informacje z gminy bezpośrednio ludziom. Jest też osobą, u której można poszukać wsparcia w trudnej sytuacji. A zazwyczaj pierwsza z taką pomocą wychodzi.
– Rola sołtysa jest kluczowa jeśli chodzi o samorządność. Na poziomie sołectw z jednej strony zaczynają się rodzić inicjatywy, zaś z drugiej – jesteście Państwo pierwszym i najważniejszym barometrem, diagnostą lokalnych potrzeb. Bardzo serdecznie dziękuję Wam za drogę, jaką wybraliście i jak dzielnie rozwiązujecie problemy lokalnych społeczności. Jesteście najbliżej obywatela i Wasz głos jest niezwykle ważny także dla nas. Wykonujecie fantastyczną pracę na rzecz sołectw, ale i naszego kraju – mówił Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski, który wyróżnił sołtysów dyplomami i Medalami 105-lecia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
A wicewojewoda Wojciech Wołoch dodawała, że sołtysi są twórcami i inicjatorami rzeczy, które na co dzień budują rzeczywistość lokalną.
Wśród wyróżnionych sołtysów nie zabrakło przedstawicieli sołectw z powiatu chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego: Patrycja Boś – Horodyszcze Kolonia (gmina Chełm), Barbara Dzikowska z Maziarni (Żmudź), Iwona Kozłowska – Bukowa Mała (Sawin), Małgorzata Roman-Niemiec – Pokrówka (Chełm), Teresa Szwarc – Majdan Ostrowski (Wojsławice), Halina Sitarz – Poniatówka (Leśniowice), Tomasz Studziński – Adolfin (Siedliszcze), Grażyna Kielech – Siennica Różana, Zbigniew Król – Borówek (Żółkiewka), Laura Zbytniewska – Boniewo (Fajsławice), Paweł Horszczaruk – Ignaców (Wyryki), Dariusz Warchał – Zabrodzie (Urszulin). (reb)