
Jak już informowaliśmy, chełmski ratusz wsłuchał się w narzekania mieszkańców i do końca tego miesiąca na pięciu osiedlach mają stanąć kontenery na zużyte tekstylia. Dodatkowo miasto rozważa uruchomienie punktu wymiany ubrań – tzw. „ECOSZAFY”, gdzie mieszkańcy będą mogli oddawać niezniszczoną odzież do ponownego użytku.
Temat odbioru tekstyliów, które od 1 stycznia br. stanowią odrębną frakcję odpadów i problemów z tym związanych, poruszamy na naszych łamach od początku roku. Na kłopot z wywożeniem niepotrzebnej odzieży do PSZOK na Bieławinie, zwłaszcza dla osób starszych i nieposiadających samochodów, zwrócił również uwagę, w swojej ostatniej interpelacji, radny Mariusz Kowalczuk (KR Chełmianie), poddając jednocześnie pomysły, które mogłyby ułatwić mieszkańcom pozbywanie się niepotrzebnej odzieży: dostarczenie przez miasto odpowiednich pojemników lub worków, wprowadzenie mobilnych punktów zbiórki odpadów tekstylnych. Radny wskazał także na potrzebę przeprowadzania kampanii informacyjnej w tej kwestii.
W odpowiedzi wiceprezydent Chełma, Radosław Wnuk, poinformował, że miasto postawi pięć kontenerów na tekstylia na największych osiedlach mieszkaniowych (kontenery zostały już zamówione przez MPGK; ich rozstawienie nastąpi do końca I kwartału br.) i planuje edukacyjny program pilotażowy promujący selektywną zbiórkę tekstyliów.
– Po ustawieniu kontenerów przez kilka kolejnych miesięcy Miasto wraz z MPGK Sp. z o. o. będą prowadzić obserwację i analizy w zakresie m.in. realnych potrzeb mieszkańców, co do ilości oraz struktury wyrzucanych odpadów tekstylnych. Na koniec 2025 roku, po analizie potrzeb, zostaną wprowadzone nowe zasady zbiórki odpadów tekstylnych obowiązujące na terenie miasta Chełm – przekazał w odpowiedzi na pismo radnego wiceprezydent Radosław Wnuk.
Dodatkowo prowadzona będzie, w ramach programu pilotażowego, akcja edukacyjna dla mieszkańców promująca świadomą konsumpcję i wskazująca korzyści z segregacji tekstyliów. Miasto rozważa także pomysł utworzenia tzw. „ECOSZAFY”, czyli punktu wymiany oraz zbiórki odzieży. Mieszkańcy będą mogli oddać używaną, niezniszczoną odzież do ponownego użycia (ubrania, buty, kurtki), a osoby potrzebujące, będą mogły z niej skorzystać. Obecnie ustalana jest najlepsza z możliwych dla mieszkańców lokalizację przedmiotowego punktu, który jednocześnie spełniałby wymagania sanitarne i techniczne.
W odpowiedzi wiceprezydent nie omieszkał podkreślić, że miejski system gospodarowania odpadami komunalnymi nie bilansuje się, a obecna stawka opłaty (19 zł za osobę miesięcznie) jest jedną z najniższych nie tylko w regionie, ale w całym kraju i nie pozwala na zapewnienie dodatkowych usług w tym zakresie, a przepisy zobowiązujące do segregacji odpadów tekstylnych nie przewidują dodatkowych pojemników na odpady tekstylne. Przypomniał także, że w Chełmie funkcjonują inne ekologiczne rozwiązania, pozwalające pozbyć się niepotrzebnych tekstyliów – kontenery organizacji charytatywnych (Polskiego Czerwonego Krzyża, Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta, Fundacji Eco Textil), możliwość oddawania tekstyliów poprzez „InPost EKOzwroty” (za pomocą paczkomatów InPost można oddać zarówno drobną elektronikę, elektrośmieci, elektronarzędzia, małe AGD, jak również tekstylia). Mieszkańcy Chełma mogą oddać bezpłatnie niepotrzebną odzież w ramach projektu „Elektryczne Śmieci”. Organizatorem projektu jest MB Recycling Spółka z o. o. PGO Sp. k. Mieszkańcy Chełma, zgłaszając pod numerem telefonu 572 102 102 organizatorowi akcji odbiór sprzed nieruchomości zużytego sprzętu AGD, mogą również oddać bezpłatnie niepotrzebną odzież. (w)