Stary szpital na medal

Chełmski szpital, któremu pacjenci wytykają fatalne warunki na niektórych oddziałach i poradniach, ma też czym się pochwalić. Uznanie zyskał remont tzw. starego szpitala. Budynek otrzymał nominację do Konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku.


Ostatnio pacjenci chełmskiego szpitala skarżyli się na warunki, w jakich muszą przebywać na niektórych oddziałach i poradniach. Chodziło głównie o nieremontowane od 50 lat budynki na tyłach tzw. łóżkowca, w których jest m.in. oddział zakaźny. Wiele do życzenia pozostawiają też warunki w poradni przeciwgruźliczej.

Ale dzięki unijnym i ministerialnym dotacjom wkrótce zmieni się to diametralnie. Ale i teraz szpital ma czym się poszczycić. Bo ukończony niedawno remont pawilonu D, czyli tzw. starego szpitala, doczekał się nominacji do XXV Jubileuszowej Edycji Konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI Wieku. Inwestycję zgłosił do konkursu Jacek Osmoła, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego miasta Chełma.

– Remont realizowany był w ramach projektu w partnerstwie z pięcioma szpitalami wojewódzkimi – mówi Kamila Ćwik, dyrektor chełmskiego szpitala. – Zakres rzeczowy chełmskiej części projektu obejmował wykonanie remontu budynku pawilonu D na potrzeby Oddziału Rehabilitacji (36 łóżek), Zakładu Rehabilitacji Leczniczej, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (18 łóżek) oraz Oddział Opieki Paliatywnej (18 łóżek).

W ramach projektu zakupiono sprzęt medyczny dla potrzeb nowo tworzonego Oddziału Rehabilitacji oraz zmieniającego lokalizację Zakładu Rehabilitacji Leczniczej, wyroby medyczne na użytek Bloku Operacyjnego oraz sprzęt medyczny na potrzeby Zakładu Opiekuńczo Leczniczego oraz Oddziału Opieki Paliatywnej. Ponadto projekt został rozbudowany o zakup sprzętu do poprawy sytuacji epidemiologicznej w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2.

Wartość całkowita projektu wyniosła ponad 27 mln zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO na lata 2014-2020, środków Budżetu Województwa Lubelskiego oraz dotacji z budżetu państwa. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here