Statystyki złe, rzeczywistość inna

Trzecia fala epidemii powoli dociera do powiatu włodawskiego. Miejscowe służby sanitarne o konkretnych ogniskach informować nie mogą, ale już przestrzegają, że tylko stosowanie się do obostrzeń i udział w szczepieniach pozwoli na opanowanie sytuacji przed majówką.

Od kilku dni powiat włodawski bryluje w rankingach epidemicznych jako ten z największym w województwie wskaźnikiem zachorowań przypadających na tysiąc mieszkańców. Jak mówi Mariusz Januszko, szef włodawskiego sanepidu, nie wynika to ze złej sytuacji faktycznej, a z tego, że mamy bardzo małą liczbę ludności. – W żadnym wypadku nie należy jednak tego lekceważyć – tłumaczy.

– Ludzie muszą zrozumieć, że tylko solidarne przestrzeganie obostrzeń jest w stanie ustrzec nas przed postępem pandemii. Musimy też pamiętać, że nasze zachowanie będzie miało istotny wpływ na wydłużenie bądź skrócenie lockdownu, a w perspektywie także na możliwość normalnego spędzenia majowego długiego weekendu – dodaje Januszko.

Jedyną nieczynną instytucją był w ubiegłym tygodniu Urząd Gminy w Hannie. Koronawirusa wykryto u pracowników wielu innych, ale do tej pory nie było konieczności całkowitego ich zamykania. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here