Strażackie święto w pocie czoła – powiat włodawski [GALERIA]

4 maja, w imieniny św. Floriana, patrona strażaków, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. To czas podziękowań, odznaczeń, uroczystych zbiórek, mszy świętych i spotkań lokalnych społeczności z druhami, którzy przez cały rok są gotowi nieść pomoc o każdej porze dnia i nocy.

Uroczystości, pokazy i grochówka – gmina Hańsk

W Hańsku Dzień Strażaka obchodzono razem ze Świętem Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w intencji ojczyzny oraz strażaków z terenu gminy Hańsk. Była to okazja do podziękowania druhom za ich codzienną służbę, poświęcenie i gotowość do niesienia pomocy mieszkańcom. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów zgromadzili się przy pomniku poświęconym ofiarom okupacji hitlerowskiej z lat 1939-1945, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd poległym.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane atrakcje towarzyszące wydarzeniu. Odbyło się „Biało-Czerwone Spotkanie Motocyklistów”, które przyciągnęło miłośników jednośladów z regionu. Jednym z głównych punktów programu był pokaz sprzętu oraz umiejętności ratowniczo-gaśniczych strażaków OSP w Hańsku. Uczestnicy mogli z bliska zobaczyć wyposażenie wykorzystywane podczas akcji ratowniczych i poznać specyfikę pracy strażaków ochotników. Na uczestników czekały również dodatkowe atrakcje, w tym możliwość zwiedzania kościelnej wieży widokowej oraz tradycyjny poczęstunek wojskową grochówką. (fot. GOK Hańsk)

Wóz oficjalnie poświęcony – Orchówek

W przeddzień strażackiego święta, w sobotę, 2 maja, w Orchówku odbyło się uroczyste poświęcenie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego, którym od niedawna może pochwalić się miejscowa OSP.

Wydarzenie zgromadziło strażaków z całej gminy, mieszkańców oraz licznych gości reprezentujących samorząd i służby mundurowe.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem do kościoła i mszą świętą odprawioną przez o. Tomasza Mędrka, proboszcza parafii pw. św. Jana Jałmużnika. Po nabożeństwie odbyła się oficjalna część wydarzenia, podczas której poświęcono nowoczesny wóz ratowniczo-gaśniczy MAN TGM, który od kilku miesięcy służy już druhom z Orchówka. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. bryg. Robert Barszczewski, komendant PSP we Włodawie, wójt Włodawy Dariusz Semeniuk, wicestarosta Piotr Gorgol, a także przedstawiciele marszałka województwa i wojewody – Kamila Grzywaczewska oraz Tomasz Antoniuk.

Nowoczesny MAN TGM trafił do jednostki w grudniu ubiegłego roku. Pojazd znacząco zwiększy możliwości operacyjne jednostki. MAN TGM wyposażony został w napęd na obie osie, co umożliwia skuteczne działania również w trudnym terenie i podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Samochód ma dwa zbiorniki, w tym jeden przeznaczony na wodę pitną, co ma szczególne znaczenie podczas długotrwałych akcji ratowniczych. Na wyposażeniu znajdują się także nowoczesne urządzenia ratowniczo-gaśnicze.

– Wartość samochodu to niemal 1,1 mln zł. To inwestycja nie tylko w sprzęt, ale przede wszystkim w ludzi – strażaków ochotników, którzy każdego dnia są gotowi nieść pomoc w sytuacjach zagrożenia – podkreśla wójt Dariusz Semeniuk.

Zakup nowego wozu dla OSP Orchówek to kolejna inwestycja wzmacniająca bezpieczeństwo mieszkańców gminy Włodawa i poprawiająca wyposażenie lokalnych jednostek straży pożarnej. Trzeba bowiem wiedzieć, że w ubiegłym roku samorząd dołożył również 700 tys. zł do zakupu wozu bojowego dla jednostki OSP Różanka.

Druhom z Orchówka nie było dane w spokoju świętować, bo tuż po uroczystościach zostali wezwani do pożaru traw.

Dzień Strażaka z atrakcjami – gmina Wyryki

Ponad 200 osób wzięło udział w obchodach Dnia Strażaka, które 9 maja odbyły się w Wyrykach. Jak podkreślają organizatorzy z OSP w Wyrykach, wydarzenie przygotowano w formule, jakiej dotąd w miejscowości nie było: z atrakcjami dla dzieci, konkurencjami strażackimi, poczęstunkiem i częścią integracyjną dla mieszkańców.

Impreza rozpoczęła się o godz. 15.00. W programie znalazły się m.in. dmuchane zamki, animacje, konkursy, zabawy, laserowy paintball oraz mecz piłki nożnej w pompowanych kulach. Dla najmłodszych przygotowano także malowanie twarzy i zaplatanie warkoczyków. Wszyscy uczestnicy mogli korzystać z grilla, kiełbasek z ogniska oraz ciepłych i zimnych napojów a także lodów.

Jak mówi Adam Buska, prezes OSP w Wyrykach, była to pierwsza edycja obchodów przygotowana w tak rozbudowanej formule.

– Do tej pory Dzień Strażaka obchodziliśmy zwykle przy ognisku i kiełbasce. Teraz, ponieważ mamy coraz więcej dzieci w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, chcieliśmy przygotować wydarzenie przede wszystkim z myślą o nich. Dzięki wsparciu firmy Wipasz udało się zapewnić wiele atrakcji, m.in. dmuchańce, lody, kiełbaski i zabawy – mówi Adam Buska.

Organizację wydarzenia wsparła firma Wipasz, szerzej znana w regionie m.in. z planowanej inwestycji w budowę Zielonych Ferm w Wyrykach i Starym Brusie. Firma przekazała na ten cel 12 tys. zł. Strażaków finansowo wsparł także wójt gminy Wyryki Bernard Błaszczuk. (bm, mo, w, bf, red)