Sukces gospodyń z Dominiczyna

Koło Gospodyń Wiejskich „Gospodarne Dominiczanki” z Dominiczyna w gminie Stary Brus wygrało wojewódzki finał ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”. W nagrodę panie będą reprezentować nasz region w wielkim finale, który odbędzie się w grudniu w Warszawie.

W niedzielę (6 listopada) w Siennicy Różanej (pow. krasnostawski) odbył się wojewódzki finał „Bitwy Regionów”. Jurorzy oceniali najlepsze potrawy lokalne ze wszystkich powiatów województwa lubelskiego. Najlepszym daniem okazały się „gryczaki-kaszaki” przygotowane przez KGW „Gospodarne Dominiczanki”, którym przewodniczy radna gminy Stary Brus pani Jolanta Pełka. „Gryczaki-kaszaki” to potrawa bez mięsa, którą lokalne gospodynie często serwują, szczególnie w piątki.

Przyrządza się je z prażonej kaszy gryczanej, białego sera i natki pietruszki. Całość jest formowana na kształt kotletów, obtaczana w jajku oraz mące i smażona na oleju, a podawana w sosie grzybowym, przeważnie z borowików lub kurek. Za zwycięstwo w finale wojewódzkim KGW otrzymało nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł. „Gospodarne Dominiczanki” chcą wykorzystać ją na zakup sprzętu, strojów regionalnych albo wycieczkę. (b)