Świdnickie czytanie Sienkiewicza

Słynna powieść polskiego noblisty była czytana w ok. 2 tys. miast i miejscowości. W miniony poniedziałek do akcji Narodowego Czytania przyłączył się również Świdnik.
Akcja Narodowe Czytanie ruszyła w 2012 roku. Od początku odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej. Jej celem jest przypominanie o wielkich polskich twórcach literatckich. Podczas pierwszej akcji w wielu miejscach w Polsce czytane były fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później głównym bohaterem Narodowego Czytania był Aleksander Fredro, później Henryk Sienkiewicz i jego „Trylogia”. Rok temu cała Polska czytała „Lakę” Bolesława Prusa. W tym roku również organizatorzy wydarzenia sięgnęli po powieść polskiego noblisty. Do akcji wspólnego czytania włączyli się czytelnicy z ok. 2 tys. miejscowości w całym kraju i to właśnie w nich słuchano powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
Po raz kolejny wydarzenie odbyło się również w Świdniku. Do akcji zapraszał burmistrz miasta.
– To doskonała okazja, by przypomnieć sobie historię Rzymu za panowania Nerona w pięknym sienkiewiczowskim opisie – zachęcał Waldemar Jakson, burmistrz naszego miasta.
Poniedziałkowe czytanie pierwotnie miało odbyć się w muszli koncertowej przy MCUS. Ostatecznie zostało przeniesione do Miejskiego Ośrodka Kultury. Świdnickie czytanie Sienkiewicza organizowała Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna.
– Dzisiejszą akcją dołączamy się do tych wszystkich miejsc i mam nadzieję, ze też przedłużamy akcję Narodowego Czytania – mówił Mirosław Król, dyrektor MPBP w Świdniku.
W czytaniu wzięli udział przedstawiciele władz miejskich, komendanci straży miejskiej i policji, radni, dyrektorzy szkół i przedszkoli, księża, nauczyciele i oczywiście uczniowie. (kal)