Swoich mamy za mało

W ostatnim tygodniu w powiecie chełmskim był tylko jeden nowy przypadek koronawirusa. Za to w szpitalu w Chełmie jest ośmiu pacjentów z potwierdzonym Covid19. Skąd? Z Lublina, Łęcznej, Hrubieszowa…

Na początku pandemii koronawirusa zarażeni pacjenci trafiali do tzw. szpitali jednoimiennych, m.in. w Puławach, które miały specjalizować się w leczeniu Covid-19. Teraz, z powodu coraz większej liczby przypadków, chorych lokuje się po całym województwie, w mniejszych szpitalach, które mają oddziały zakaźne.

Do Chełma przywożono już pacjentów z powiatów krasnostawskiego, zamojskiego i hrubieszowskiego a ostatnio z Lublina i Łęcznej. I chociaż w powiecie chełmskim, w ostatnim tygodniu był tylko jeden potwierdzony przypadek Covid-19, to pacjentów na oddziale zakaźnym w Chełmie nie ubywa.

– W tej chwili mamy dwunastu pacjentów. U ośmiu potwierdzono koronawirusa – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. medycznych w szpitalu w Chełmie. – Faktycznie kierowani są do nas pacjenci z zewnątrz, spoza naszego powiatu, bo w innych szpitalach w województwie zaczyna się robić tłoczno. W minionym tygodniu trafiło do nas czworo nowych pacjentów z Łęcznej i Lublina.

Rzecznik wojewody lubelskiego podaje codziennie aktualne komunikaty o kolejnych przypadkach zarażenia koronawirusem. Najwięcej jest ich w Lublinie i powiecie lubelskim. Według piątkowego komunikatu (18 września), wśród zakażonych jest też mieszkaniec powiatu chełmskiego w wieku od 21 do 40, ale do szpitala w Chełmie taki pacjent nie trafił. Nieoficjalne udało nam się ustalić, że to 24-latek z Sawina, który mimo dodatniego wyniku prawdopodobnie nie wymaga hospitalizacji.

Sobota przyniosła w województwie lubelskim aż 122 przypadki, z których kilkadziesiąt to zachorowania w powiecie tomaszowskim, gdzie wirus opanował specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy. W niedzielę, 20 września, służby wojewody poinformowały m.in. o dwóch nowych przypadkach w powiecie chełmskim.  (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here