Synagogi znów ożyły. Za nami Noc Muzeów we Włodawie

16 maja w Muzeum – Zespole Synagogalnym we Włodawie odbyła się Noc Muzeów. Wydarzenie przyciągnęło sporo mieszkańców powiatu włodawskiego oraz turystów, którzy odwiedzili zabytkowy kompleks synagogalny, by wspólnie uczestniczyć w przygotowanych atrakcjach kulturalnych, edukacyjnych i muzycznych. Pewnie frekwencja byłaby jeszcze lepsza, gdyby nie deszczowa pogoda skutecznie zniechęcająca do wychodzenie z domów.

Program rozpoczął się o godz. 16.00 na placu synagogalnym od „Świątecznego Majenia”. Uczestnicy mogli wziąć udział w pleceniu wianków, przystrajaniu synagogi oraz warsztatach zielarskich i zabawach dla dzieci. Wydarzenie nawiązywało do dawnych tradycji związanych z Zielonymi Świątkami i spotkało się z dużym zainteresowaniem rodzin z dziećmi.

O godz. 17.00 w Małej Synagodze odbył się wykład ks. Jerzego Ignaciuka, poświęcony świętu Zesłania Ducha Świętego w prawosławiu. Prelekcja pt. „Zielone Świątki”, „Pięćdziesiątnica” lub „Trojca” przybliżyła uczestnikom znaczenie i symbolikę tego ważnego święta w tradycji wschodniego chrześcijaństwa.

Pół godziny później otwarto wystawę dzieł Franciszka Maśluszczaka. Wernisażowi towarzyszyło spotkanie autorskie wokół książki „Ludzie czerwonego słońca”. Wydarzenie zgromadziło miłośników sztuki i literatury, którzy mieli okazję porozmawiać z artystą oraz poznać kulisy jego twórczości.

Wieczorem, o godz. 18.30, w Wielkiej Synagodze odbył się koncert Magdy Brudzińskiej z Klezmer Trio. Klimatyczna muzyka inspirowana kulturą żydowską stworzyła wyjątkową atmosferę i była jednym z najważniejszych punktów programu tegorocznej Nocy Muzeów.

Dodatkową atrakcją była prezentacja VR „Zielone Świątki na Polesiu” w „Kinie Zachęta”, dostępna dla zwiedzających w godz. 17.00–18.00.

Tegoroczna Noc Muzeów we włodawskim muzeum po raz kolejny pokazała, że zabytkowy zespół synagogalny jest miejscem spotkania kultur, tradycji i historii, a przygotowany program pozwolił uczestnikom w atrakcyjny sposób poznawać dziedzictwo regionu. (pk)