Szlachetne serca Szlachetna Paczka

W tym roku po raz siódmy pod przewodnictwem Elżbiety Bartosiak, lidera Rejonu Powiat Włodawski, została zorganizowana lokalna akcja w ramach ogólnopolskiej akcji pomocy Szlachetna Paczka.

Podobnie jak w poprzednich latach starosta włodawski objął patronat honorowy nad akcją. Partnerami Weekendu Cudów Szlachetnej Paczki, który odbył się w dniach 10-12 grudnia byli: burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, który udostępnił pomieszczenie sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego na magazyn, wójt gminy Włodawa Dariusz Semeniuk, który udostępnił pojazdy oraz wsparcie OSP z Orchówka i OSP z Różanki do pomocy przy transporcie paczek i wolontariuszy oraz Zakład Karny we Włodawie, który przygotował gorący posiłek dla wolontariuszy – bigos i racuchy oraz gipsowe anioły wykonane przez więźniów specjalnie dla Darczyńców.

Także lokalne firmy dołączyły do akcji oferując pieczywo, obiady oraz transport paczek i wolontariuszy, zaś kolejny rok zaplecze administracyjne zapewniło Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu we Włodawie.

– To jest naprawdę budujące, że kolejny rok, przy szybko rosnącej inflacji i wysokich cenach paliw, lokalne firmy budowlane udostępniają swoje największe samochody do przewozu paczek, lokalna szkoła nauki jazdy przewozi busem po krańcach powiatu naszych wolontariuszy, lokalni przedsiębiorcy oferują pieczywo i obiady naszym wolontariuszom. Taka silna ekipa to prawdziwy skarb, prawdziwie otwarte serca na pomaganie innym i współpracę – mówi E. Bartosik.

W tym roku do udziału w projekcie zgłoszono niemal 60 rodzin z terenu powiatu włodawskiego. W rejonie tego powiatu pracowało 30 wolontariuszy, którzy już od początku października odwiedzali zgłoszone do projektu rodziny. W połowie listopada opisy rodzin zakwalifikowanych do pomocy można było przeczytać na stronie internetowej projektu i zdecydować, komu w tym roku pomóc. I tak do organizacji paczek dla poszczególnych rodzin i osób samotnych przystąpiły tradycyjnie społeczności szkół: Szkoły Podstawowej nr 2, SP nr 3, SP z Hanny, Zespołu Szkół im. 7 PUL w Cycowie, I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki oraz ZSZ i II LO im. A. F. Modrzewskiego we Włodawie oraz społeczności przedszkoli: Przedszkola Miejskiego nr 1, PM nr 2, Miejskiego Przedszkola Integracyjnego, Niepublicznego Przedszkola „Maluszkowo”, Niepublicznego Przedszkola „Mała Akademia”, Niepublicznego Żłóbka „Promyczek” we Włodawie. Swój udział w projekcie mają także dzieci z wolontariatu Szkolonego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, które upiekły piękne pierniczki dla Darczyńców i partnerów projektu, a stroiki przygotowało Szkolne Koło Wolontariusza ze Szkoły Podstawowej w Orchówku.

Natomiast dla wolontariuszy młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania we Włodawie upiekła słodkości, a uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce Osadzie przygotowywali na magazynie ciepłe przepyszne gofry ku pokrzepieniu sił wszystkich przenoszących szlachetne paczki. W tworzeniu szlachetnych paczek brali udział funkcjonariusze i pracownicy ZK, funkcjonariusze i pracownicy placówek Straży Granicznej z PSG w Dołhobrodach, Włodawie, Zbereżu i Woli Uhruskiej, strażacy z OSP we Włodawie i Państwowej Straży Pożarnej, żołnierze stacjonujący w Hannie, krwiodawcy oraz pracownicy większości włodawskich urzędów, instytucji, firm, bank oraz wiele osób prywatnych o dobrym sercu, których nie sposób tu wymienić.

– W ten sposób powstała niesamowita lokalna Drużyna Szlachetnej Paczki. Nikt z nas nie byłby w stanie takiej paczki ofiarować potrzebującemu samotnemu seniorowi lub rodzinie, ale wystarczy, że okażemy mały gest serca i zmienia się skala naszego działania. Największa paczka w rejonie od społeczności SP nr 3 we Włodawie liczyła aż 53 paczki i węgiel dla potrzebującej rodziny, to pomoc, która pozwoli tej rodzinie stanąć na nogi i zmienić życie nawet na najbliższe lata. Nie chodzi jednak o ilość, ale o sam fakt, jak wiele można osiągnąć wspólnie działając, realizując swoją misję i wartościowe idee – dodaje E. Bartosik.

Niemal każda przygotowana paczka była z żywnością, chemią i tym, co potrzebuje konkretna osoba – ubranie, buty na zimę, ciepły koc lub pościel, mebel, lodówkę. Jest też piękna historia z wykopaniem studni i wodą w domu na święta u jednej z obdarowanych rodzin. Każda pomoc jest inna i każda tak samo ważna, bo pomaga drugiemu człowiekowi w jego trudnych chwilach uwierzyć w drugiego człowieka.

– Zdaliśmy egzamin jako lokalna społeczność. Zamknięci strefą wyjątkową, obszarem z zakazem wejścia stworzyliśmy ponad 20 lokalnych szlachetnych paczek dla naszych sąsiadów, mieszkańców naszego powiatu. I wszystkim zaangażowanym w tę akcję jako wolontariusze bardzo serdecznie dziękujemy. Jesteśmy w WAS dumni, życzymy zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym 2021 Roku, by dobro, które dajecie, wróciło do Was ze zwielokrotnioną siłą – kończy koordynator. (-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here