Szpital rozszerza działalność o bardzo ważną usługę

Od grudnia we włodawskim szpitalu pacjenci są kompleksowo badani w kierunku chorób serca i układu krążenia. Dyrekcji udało się pozyskać do współpracy trzech lekarzy o specjalizacji kardiologicznej i zaopatrzyć oddział w niezbędny i profesjonalny sprzęt. Pacjenci przyjmowani są na oddział ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub innego specjalisty. – Jeśli w ten sposób uratuje się choć jedno ludzkie życie, to znaczy, że było warto – mówi jedna z pacjentek.

Powiat włodawski, ze względu na położenie i niewielką gęstość zaludnienia, niemal od zawsze był mocno zaniedbany pod względem kardiologicznym. Brak takiego oddziału w szpitalu oraz duża odległość od najbliższych ośrodków, w których tacy specjaliści przyjmują, powodował, że wielu mieszkańców, mimo objawów chorób układu krążenia, zaniedbywało leczenie.

Sytuacja zmieniła się pod koniec 2022 roku, kiedy we włodawskim SP ZOZ uruchomiono profil kardiologiczny w oddziale chorób wewnętrznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci mają możliwość dostępu do opieki kardiologicznej i wykrywania ewentualnych problemów sercowo-krążeniowych. Osoby chętne na badania, które zgłosiły się do nas wcześniej ze skierowaniem od lekarza specjalisty bądź rodzinnego, są zapraszane są na oddział.

Po przyjęciu wszystkim zakładane są holtery EKG i RR. To urządzenia do badania elektrycznej czynności serca, które przeprowadzane jest przez minimum 24 godziny, a w niektórych przypadkach nawet przez kilka dni. Dzięki ciągłemu zapisowi pracy serca, możliwa jest ocena dynamicznych zmian zachodzących w mięśniu sercowym i zdiagnozowanie utajonych zaburzeń, których nie można wykryć w standardowym, spoczynkowym badaniu EKG. Holter umożliwia ocenę pracy serca również w trakcie snu. Jest to istotne, ponieważ w niektórych przypadkach to właśnie tylko wtedy dochodzi do poważnych zaburzeń jego funkcji – tłumaczy Pielęgniarka Naczelna.

W następnych dniach, w zależności od potrzeb i zalecenia lekarza, pacjenci mają wykonywane inne badania diagnostyczne, między innymi: echo serca, próbę wysiłkową, rtg, badania laboratoryjne krwi i inne. Nad całym procesem czuwają kardiolodzy, którzy od razu analizują wyniki badań i – jeśli stwierdzą konieczność dalszego leczenia – od razu kierują takich pacjentów do ośrodków o wyższej referencyjności lub zapisują na inne badania diagnostyczne w obszarze kardiologii.

W ubiegłym tygodniu odwiedziliśmy ten oddział i z rozmów z pacjentkami dowiedzieliśmy się, że zapotrzebowanie na taką usługę medyczną jest w powiecie, i nie tylko, bardzo duże. – O ile dostępność kardiologów w Chełmie czy Lublinie nie budzi zastrzeżeń, to mało gdzie można wykonać kompleksowe badania w tak krótkim czasie – mówi jedna z kobiet. – Tutaj mamy wszystko na miejscu, nie musimy jeździć od jednego gabinetu do drugiego, więc oszczędzamy czas i pieniądze.

Do tego mamy fantastyczną profesjonalną obsługę i już po kilku dniach wiemy, czy kwalifikujemy się do dalszego leczenia. Jeśli tak, nie musimy szukać lekarzy czy terminów na własną rękę, bo wszystko załatwia pani doktor, jest to więc bardzo ważne. Uważam, że takie rozwiązanie to świetny pomysł, bo nawet jeśli uratują tylko jedno życie, to będą warte ceny i czasu poświęconego na organizację tego profilu oddziału – dodaje nasza rozmówczyni.

Co ważne, włodawski szpital nie prowadzi profilaktyki kardiologicznej w ramach projektu czy grantu, jest to więc idea nieograniczona w czasie. – Będziemy realizować takie rozwiązanie dla pacjentów, dopóki będą na nie chętni i będą dostępni lekarze kardiolodzy – mówi Teresa Szpilewicz, dyrektor ZP ZOZ we Włodawie. – Jest to świadczenie w ramach oddziału chorób wewnętrznych rozliczane z Narodowym Funduszem Zdrowia, dla pacjentów całkowicie darmowe, więc gorąco zachęcam wszystkich do skorzystania – dodaje pani dyrektor. (bm)