Teleplatforma zastąpi nocną opiekę?

NFZ uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu, na której pacjenci uzyskają pomoc medyczną poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych – czyli wtedy, gdy pracuje nocna i świąteczna opieka medyczna. Różnica polega na tym, że z TPK kontaktować można się wyłącznie telefonicznie. Czyli tak, jak przez całą pandemię z większością lekarzy rodzinnych.

Teleplatformą NFZ chce otworzyć nowy rozdział w rozwoju telemedycyny w Polsce. Dzwoniąc pod jeden nr telefonu – 800 137 200 – niezależnie od miejsca przebywania, połączymy się z pielęgniarką, położną lub lekarzem, którzy udzielą nam teleporady.

– Połączenie jest bezpłatne, ale może być wykonane tylko z terenu Polski, ponieważ platforma jest przeznaczona tylko dla osób ubezpieczonych i mieszkających w naszym kraju – informuje NFZ.

Porady udzielane są w kilku językach. A z platformy mogą korzystać również osoby niesłyszące – za pośrednictwem wideoczatu.

– TPK jest miejscem pierwszego kontaktu dla pacjenta, w sytuacji nagłego zachorowania lub konieczności wystawienia np. e-recepty, e-skierowania lub e-zwolnienia, gdy poradnie POZ już zakończyły pracę oraz w weekendy i święta – wyjaśnia NFZ.

Do tej pory, po godzinach pracy lekarzy rodzinnych (od 18.00 do 8.00) oraz w weekendy i święta, pacjenci mieli możliwość korzystania z punktów nocnej i świątecznej opieki medycznej. W Chełmie taka praktyka działa w budynku przyszpitalnej przychodni. Również i do niej można było zadzwonić, aby poradzić się lekarza.

Dzięki TPK kontakt ma być łatwiejszy. Po wybraniu numeru pacjent odsłucha krótki komunikat i wybierze język, w którym będzie udzielana konsultacja. Najpierw słuchawkę odbierze pielęgniarka, która zweryfikuje dane pacjenta i zarejestruje zgłoszenie. To ona przeprowadzi pierwszy wywiad konieczny do oceny ogólnego stanu zdrowia. I w razie potrzeby może wystawić e-receptę albo zaleci wezwanie pogotowia.

Jeżeli uzna, że pacjent wymaga konsultacji lekarskiej, połączy go z doktorem. Lekarz może wystawić skierowanie albo zwolnienie. Może także skierować pacjenta do najbliższej stacjonarnej placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, jeśli uzna, że chory będzie wymagał osobistego kontaktu z lekarzem. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here