Ten tort nie dla nas

(16 lutego) Opublikowano listy projektów dofinansowanych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w 2002 r. W województwie lubelskim rozdano prawie 300 mln zł na wnioski samorządowe. Niestety, powiat włodawski otrzymał dofinansowanie tylko na jedną drogę – w Kosyniu. A z gmin tylko Włodawa i Hańsk uzyskały wsparcie.

Limit na dofinansowanie zadań realizowanych przez samorządy województwa lubelskiego wyniósł 269,6 mln zł, z czego 165,8 mln zł przeznaczono na zadania powiatowe, a 103,8 mln zł na zadania gminne. Według zapewnień rządu dofinansowanie z RFRD dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania.

Powiat włodawski złożył trzy wnioski drogowe. Dofinansowanie otrzyma tylko przebudowa drogi powiatowej Nr 1722L na odcinku o długości 3,6 km w Kosyniu. Cała inwestycja kosztować ma 4 605 186,13 zł, z czego połowę dofinansuje państwo. Realizacja przebudowy drogi planowana jest od marca do października br. Niestety, dwa inne odcinki powiatowych drogi – Nr 1624L Urszulin – Hańsk (2,6 km) i Nr 1708L Hola – Lipówka (3,7 km) znalazły się dopiero na liście rezerwowej z praktycznie zerowymi szansami na dofinansowanie.

Pieniądze tylko dla dwóch naszych gmin

Dwa wnioski gminy Włodawa spotkały się z aprobatą komisji. W Stawkach w maju rozpocznie się rozbudowa trzech odcinków dróg gminnych o łącznej długości 2,6 km. Inwestycja ta zostanie zakończona w grudniu przyszłego roku, a jej całkowity koszt to 5,46 mln zł, z czego połowa to rządowa pomoc. Gmina ta również pozyskała połowę finansowania na rozbudowę dwóch odcinków dróg gminnych w Orchówku o łącznej długości 804 m. Jej wykonanie przewidziano na okres maj – grudzień 2022, a kosztorys opiewa na 2 057 617 zł.

Gmina Hańsk otrzymała dofinansowanie (50%) na budowę drogi gminnej numer 104385L w Dubecznie o długości… 325 m. Całość ma być wykonana od czerwca do listopada br. Koszt to 872 509.

Wielu samorządowców ponowie krytykuje „polityczny” charakter naboru.

Zwraca uwagę niewielka ilość wniosków złożonych przez gminy. Może to świadczyć o tym, że samorządy czekają na korzystniejsze programy, wymagające niższego wkładu własnego. W projektach unijnych dofinansowanie sięga 85% a w Polskim Ładzie pomoc sięga nawet 95% kosztów inwestycji. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here