Galeria w wieży ciśnień, dom pracy twórczej w starym dworcu a fontanna na placu przed tymi obiektami – rusza rewitalizacja centrum Woli Uhruskiej. Inwestycja warta ponad 2 miliony ma być gotowa już za rok.
– Projekt o wartości 2 mln. 40 tys. zł dofinansowany z programu ,,Polski Ład” obejmuje przebudowę byłego dworca kolejowego na dom pracy twórczej – mówi wójt Jan Łukasik. – Stojąca w jego bliskim sąsiedztwie wieża ciśnień będzie odrestaurowana i miejsce znajdzie w niej galeria pamiątek po PKP oraz prac pochodzących z plenerów plastycznych ,,Kresy ‘92”. Ponadto w ramach rewitalizacji zagospodarowane będzie otoczenie dworca: powstaną nowe chodniki, parkingi, cały plac zostanie wyłożony kostką, a przed budynkiem obecnego dworca pojawi się fontanna.
Do tego zbudowana zostanie pełna infrastruktura techniczna z oświetleniem obiektów i całego terenu. Realizację projektu rozpoczynamy jeszcze w sierpniu. Wykonawca ma 12 miesięcy od chwili podpisania umowy na ukończenie projektu. Warto podkreślić, że Wola Uhruska ma zabudowę małomiasteczkową i ten teren o pow. ok. 1,17 ha stanowi jej ścisłe centrum, więc powinien być zagospodarowany właściwie. Na czas prowadzenia prac będziemy musieli zmienić organizację ruchu autobusów oraz pojazdów samochodowych proponując trasę i lokalizację przystanków przy ulicy Parkowej i Dworcowej. Przepraszamy za utrudnienia, ale myślę, że są one warte efektu finalnego.
Ponieważ zarówno dworzec i wieża ciśnień są obiektami zabytkowymi, to proces ich rewitalizacji będzie prowadzony pod okiem konserwatora zabytków. Nie zmieni się ani bryła budynków, ani rodzaj ich wykończenia. Budowa będzie wymagać usunięcia kilku starych drzew i tych, które zagrażają obiektom.
Pieczę nad zrewitalizowanymi obiektami ma przejąć Gminna Biblioteka Publiczna. 85 procent finansowania robót stanowi dotacja z programu „Polski Ład”. (bm)