Uczcili powstańców i wsparli strażaków

Leśnicy z Sobiboru i Włodawy uczcili 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. W obchodach uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który mówił, że pamięć o bohaterach narodowych jest świadectwem naszej odpowiedzialności przed historią. Po mszy i złożeniu wieńców pod pomnikiem powstańców wiceminister z Dariuszem Filipczakiem przekazali strażakom z miejscowych OSP pieniądze na zakup niezbędnego wyposażenia.


– Lasy od zawsze były miejscem walk o niepodległość Polski – mówi Dariusz Filipczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Sobibór. – Stawały się schronieniem dla walczących o wolny kraj, a dla wielu przeradzały się w miejsce wiecznego spoczynku. Obecny obszar Nadleśnictwa Sobibór i Nadleśnictwa Włodawa był areną wielu potyczek powstańczych w latach 1863 i 1864 roku. Do najważniejszych z nich zaliczyć można m.in. bitwy pod Suchawą, Adamkami czy Osową.

Dlatego w przeddzień 159. rocznicy wybuchu powstania, wspólną modlitwą i złożeniem wieńców uczciliśmy pamięć tych niezwykle ważnych dla Polski wydarzeń – tłumaczy Filipczak. Po mszy odprawionej w kaplicy w Osowie (gm. Hańsk) i oddaniu hołdu powstańcom obchody przeniosły się do tamtejszej świetlicy, w której pojawili się wójtowie: Jan Łukasik z Woli Uhruskiej, Dariusz Semeniuk z Włodawy oraz Marek Kopieniak z Hańska, Jacek Jabłoński, szef Nadleśnictwa Włodawa, ks. Jacek Pietrucha, proboszcz parafii w Kosyniu oraz przedstawiciele jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z szefem powiatowych struktur tej formacji Franciszkiem Gruszkowskim na czele.

I właśnie prezesom tych jednostek Dariusz Filipczak wraz z Marcinem Romanowskim przekazali symboliczne czeki na zakup niezbędnego wyposażenia. – Lasy Państwowe w miarę posiadanych możliwości udzielają wsparcia finansowego i rzeczowego straży pożarnej – mówi nadleśniczy. – Cele związane z ratowaniem mienia i ludności są dla nas bardzo ważne. Sprawny system ochrony przeciwpożarowej ma ogromny wpływ w reagowaniu na zagrożenia. Dzięki niemu szybki i sprawny dojazd do pożaru lasu i bezzwłoczne rozpoczęcie akcji gaśniczej powoduje, że pożary są często gaszone w zarodku, co ma ogromny wpływ na ekosystem leśny.

Częścią tego systemu są również okoliczne jednostki ochotniczych straży pożarnych, bez których nie działałby on prawidłowo. Mając to na względzie, udzieliliśmy wsparcia finansowego 13 jednostkom OSP na łączną kwotę 32000 zł – dodaje szef leśników z Sobiboru. Środki te w całości pochodzą z budżetu Nadleśnictwa Sobibór. Po ich przekazaniu wiceminister Romanowski z nadleśniczym i w asyście włodawskich służb mundurowych złożyli wieńce przy Pomniku Powstańców Styczniowych na cmentarzu parafialnym we Włodawie oraz przy zbiorowej mogile powstańców z oddziału mjr. Michała Borelowskiego „Lelewela”, poległych w bitwie pod Adamkami 7 marca 1863 r. oraz z oddziału Wróblewskiego, poległych pod Osową 31 grudnia 1863 r. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here