Urszulin z energią odnawialną

Nie wiemy, czy władze gminy Urszulin wzięły sobie do serca rady premiera o odpowiednim przygotowaniu się do zimy, ale z pewnością wielu mieszkańców, którzy zapisali się do projektu montażu kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych i pieców na biomasę, na sezon grzewczy czekać będzie z mniejszym lękiem.

O środki na montaż odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych gmina Urszulin wnioskowała w 2019 roku i już wtedy mieszkańcy mogli zapisywać się na listy uczestników projektu. W piątek (8 lipca) odbyło się pierwsze organizacyjne spotkanie dla osób, które w 2019 roku złożyły deklarację uczestnictwa.

– W chwili obecnej mamy ponad 250 osób chcących skorzystać z projektu – mówi wójt Tomasz Antoniuk. – Cieszymy się, że mogliśmy się spotkać na pierwszym organizacyjnym zebraniu z naszymi mieszkańcami i porozmawiać o założeniach i wyzwaniach dotyczących montażu w ich domach: kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych lub pieców na biomasę, w tym przypadku pellet. Długo, bo prawie trzy lata, czekaliśmy na środki umożliwiające realizację inwestycji, ale w końcu się doczekaliśmy i możemy ją rozpocząć. Dużo pracy przed nami.

To wspólne zadanie, które będziemy realizować razem, razem z naszymi mieszkańcami i jestem pewny, że zakończymy je sukcesem – zapowiada wójt. Spotkanie odbyło się w nowej Sali Koncertowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Urszulinie i prowadzone było przez koordynatorów projektu: Izabelę Bartniczuk, Edytę Górską, Michała Widomskiego oraz Tomasza Antoniuka. Frekwencja była bardzo duża, wiele było też pytań i wątpliwości. Te już indywidualnie będą rozwiewane w urzędzie gminy.

– Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu pod nazwą „Energia odnawialna w Gminie Urszulin Etap II” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Działanie 4.1 Wsparcie Wykorzystania OZE – dodaje Emilia Mantaj z Urzędu Gminy w Urszulinie. – Sam projekt pozwoli nie tylko zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska spowodowane emisją do atmosfery szkodliwych produktów spalania paliw kopalnych, lecz także uzyskać czystą energię, na którą zapotrzebowanie cały czas wzrasta. Środki jakie w ramach projektu udało nam się pozyskać, to 2 840 360 zł. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here