W Wereszczynie grosza nie żałowali

Jak co roku Stowarzyszenie „Wereszczyński Gościniec” kwestowało na cmentarzu w Wereszczynie. Tym razem od 30 października do 1 listopada. Po raz kolejny udało się pobić rekord – uzbierano prawie 10 tys. zł. Wszystko pójdzie na renowację zabytkowych grobów.

– Zaczęliśmy wcześniej ze względu na pogodę. Przewidywaliśmy, że już w sobotę będzie bardzo dużo odwiedzających i tak rzeczywiście było. Natomiast nie prowadziliśmy już kwesty w Dzień Zaduszny – mówi Nikodem Wawrzycki, prezes Stowarzyszenia.
Wynik przerósł oczekiwania organizatorów, uzbierano bowiem 9939,32 zł oraz 3,60 euro i 5 centymów szwajcarskich.

To kwota wyższa o ponad 1,5 tys. zł od rekordowej kwesty z 2019 roku (w ubiegłym roku cmentarze były w czasie tych świąt zamknięte). W tym roku rekordowa była też liczba kwestujących. Oprócz członków stowarzyszenia kwestowali też strażacy z OSP w Wereszczynie, Andrzejowie, Urszulinie i Wytycznie, druhowie z DH ZHP „Bagienne Żółwiki” z Urszulina, członkowie Młodzieżowej Drużyn Pożarniczej z Urszulina, był też w stroju górniczym pracownik LW „Bogdanka” oraz wolontariusz w stroju leśnym.

W akcję włączyły się również panie z KGW „Wereszczynianki” oraz pracownicy UG w Urszulinie. Wolontariuszami byli: Filip i Tomasz Antoniukowie; Stanisław i Krzysztof Artymiukowie; Julia Banachewicz; Jacek i Bożena Barczyńscy; Sławomir Bielawski; Jacek Brzozowiec; Joanna i Waldemar Czajkowscy; Wioletta Czarnecka; Julianna Czekierda; Ola Gierlińska; Konstancja Grzegorczyk; Hania i Kamila Grzywaczewskie; Julian i Sylwia Grzywaczewscy; Patrycja Hola; Sebastian Jung; Władysław Jung; Michał i Tomasz Kędzierscy; Elżbieta Klepacka; Pola Kociuba; Zbigniew i Dominika Korzeniowscy; Julia i Piotr Kowalczuk; Artur Kubik; Karolina Kubik; Hania Kulczycka; Marian Kupisz; Krystyna i Katarzyna Kurzejowie; Iwona Lewandowska; Zbigniew Łepecki; Maryla Łopąg; Monika Mielniczuk; Ola Niedźwiecka; Ala i Adam Panasiukowie; Wojciech Siwik; Tadzio i Bartosz Stypińscy; Filip, Katarzyna i Seweryn Szadkowscy; Adam, Piotr, Tomasz, Andrzej i Jakub Szawułowie; Kornelia Tyszczuk; Nikodem Wawrzycki; Renata, Wiktoria i Weronika Wierzchowscy.

To jednak nie koniec, gdyż Stowarzyszenie prowadzi jednocześnie zbiórkę internetową, którą znajdziemy pod linkiem pomagam.pl/wereszczyn. W dniu Wszystkich Świętych kwota zebrana internetowo przekroczyła 1000 zł. Stowarzyszenie wspierać można przez cały rok, wpłacając darowizny bezpośrednio na rachunek Stowarzyszenia: 75 8191 1026 2002 2000 0707 0001.

– Cieszą nas bardzo zebrane kwoty, gdyż szykujemy się do większego zakresu prac w przyszłym roku. Przygotowujemy bowiem wniosek do MKiDN na renowację grobowca rodziny Nazarewiczów. Jest to jeden z dwóch grobowców cmentarza w Wereszczynie, które są w tragicznym stanie i w każdej chwili mogą się zawalić. Liczymy na dotację ok. 25 tys. zł, bowiem MKiDN dokłada 50% wartości projektu, a cały kosztorys opiewa na kwotę ok 50 tys. zł. Brakującą kwotę zamierzamy dołożyć właśnie ze zbiórek, liczymy też na dotację Powiatu Włodawskiego.

Może się uda, że również i w tym roku wesprze nas ponownie LW „Bogdanka”. W tym roku na połowę zabytkowych nagrobków opracowaliśmy karty ewidencyjne, co umożliwi nam refundację części kosztów przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zatem, jeżeli dobrze pójdzie, oprócz grobowca Nazarewiczów uda nam się odnowić też kilka mniejszych nagrobków. Czas pokaże – mówi Adam Panasiuk, koordynator prac renowacyjnych. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here