Wereszczynianki o włos od wygrania Bitwy Regionów

Koło Gospodyń Wiejskich w Wereszczynie (gm. Urszulin) zajęło drugie miejsce w ogólnopolskim plebiscycie na najlepszą potrawę i film promocyjny. W Bitwie Regionów gospodyniom zabrakło tylko tuzina głosów do tego, by być najlepszymi w Polsce.

Do ogólnopolskiego plebiscytu zakwalifikowali się zwycięzcy eliminacji wojewódzkich. Na początku sierpnia ogłoszono, że w województwie lubelskim I miejsce otrzymało KGW „Wereszczynianki” z Wereszczyna za udziec jagnięcy w ziołach z hałajdą i karmelizowanymi owocami. Tym samym znaleźli się wśród 16 kół nominowanych do sięgnięcia po laur ogólnokrajowy.

Konkurs polegał na internetowym głosowaniu. Z jednego adresu mailowego można było oddać jeden głos. Co ciekawe, jeszcze na kilka minut przed zakończeniem plebiscytu (tuż przed północą, 31 sierpnia) Wereszczynianki jeszcze prowadziły.

– Nie robimy tego dla wygranej – mówi Lilla Wawrzycka z KGW. – To tylko element zabawy, która uatrakcyjnia naszą działalność. Ale oczywiście miło nam, że doceniono nasz produkt – tak wcześniej na arenie województwa, tak teraz całego kraju.

Wyniki

1. Koło Gospodyń Wiejskich w Hajdukach Nyskich, woj. opolskie, potrawa: Zapiekane hajduckie gołąbki z nadzieniem z surowych ziemniaków oraz kaszą gryczaną okraszone sosem grzybowym. Liczba głosów: 2022

2. KGW Wereszczynianki, woj. lubelskie, potrawa: Udziec jagnięcy w ziołach z hałajką i karmelizowanymi owocami. Liczba głosów: 2010.

3. Koło Gospodyń wiejskich w Durągu woj. warmińsko-mazurskie, potrawa: Dzyndzałki z wędzoną sielawą i kaszą w świętojańskim wianku z sezonowych ziół w dwóch sosach. Liczba głosów: 788.

***

Po roku przerwy spowodowanej pandemią, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, zaprosiło do rywalizacji w nowej formule: jury oceniało pomysł na potrawę regionalną oraz jej prezentację w formie krótkiego filmu wideo. Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej i rodzimego folkloru oraz chęci promocji polskiej żywności i szerzenia patriotyzmu konsumenckiego. W ubiegłych latach „Bitwa Regionów” cieszyła się ogromną popularnością. W piątej edycji w 2019 r. wzięło udział prawie 800 KGW. W tym roku, podczas VI edycji, było w całej Polsce 618 zgłoszeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here