Wielkie sprzątanie przed sezonem

Okuninka jest już niemal gotowa na przyjęcie wakacyjnych turystów. Zakontraktowano ratowników na wszystkie trzy kąpieliska, trwa remont środkowej części największego pomostu, koszone są trawy, a wkrótce na plaży pojawi się nowy piasek.

Portale turystyczne i te do rezerwacji noclegów przewidują, że w nadchodzącym sezonie Okuninka będzie przeżywała istny najazd wczasowiczów. Jest to oczywiście związane z pandemią i ograniczoną możliwością podróży za granicę. Jakby nie było, władze gminy Włodawa robią co mogą, by Jezioro Białe było gotowe na lato.

– Zaczęły się prace przy remoncie siedemdziesięciometrowej części pomostu pływającego w Okunince – mówi sekretarz Marta Wawryszuk. – Polegać one będą na demontażu drewnianej części pomostu oraz montażu nowych dębowych legarów, modrzewiowej podłogi oraz barierek sosnowych. Do czasu zakończenia prac remontowych korzystanie z pomostu jest zabronione – dodaje pani sekretarz.

Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 80 tys. zł. Kolejne ok. 130 tysięcy gmina będzie musiała zapłacić za ochronę trzech kąpielisk. Zabezpieczać je będą, wzorem lat ubiegłych, strażacy z OSP Stołpno z Międzyrzeca Podlaskiego. W przetargu złożona przez nich cena okazała się najniższa. Co ciekawe, do postępowania nie przystąpił chełmski WOPR, za to oferty przysłały firmy z Poznania czy Wrocławia.

Wkrótce wokół jeziora staną nowe kosze na śmieci z podziałem na frakcje. (bm)