Wieś z drewna budowana

„Wokół kultury tradycyjnej Wyryk” to tytuł konferencji, która odbędzie się na początku października w tamtejszej Gminnej Bibliotece Publicznej. Będzie to podsumowanie projektu realizowanego przez książnicę w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Wydarzenie będzie podsumowaniem wielomiesięcznego projektu, który biblioteka realizowała we współpracy z lubelskimi uczelniami – UMCS i Uniwersytetem Przyrodniczym oraz Muzeum – Zespołem Synagogalnym we Włodawie, a którego efektem będzie prezentacja i rozdysponowanie publikacji książkowej pt. „Wyryki – wieś z drewna budowana. Charakterystyka wiejskiej zagrody i standardy jej ochrony”.

Prelegentami na konferencji a jednocześnie autorami treści publikacji są: dr hab. Mariola Tymochowicz, dr hab. inż. Barbara Marcinek i mgr Michał Trzewik, których wystąpienia będą szczegółowo omawiały aspekty historyczne lokowania i zabudowy miejscowości, obecny stan architektury drewnianej Wyryk oraz charakterystykę wyryckich ogródków przydomowych ze szczególnym zwróceniem uwagi na ochronę tradycyjnych walorów we współczesnym świecie.

Uzupełnieniem tematów konferencji będzie prelekcja na temat kultury związanej z lokalną muzyką i tradycjami śpiewaczymi połączona z występem z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia zespołu śpiewaczego Swańki z Wyryk. – Będzie to wyjątkowa okazja, by dzielić się wiedzą na temat wartości kulturowych naszej okolicy, by edukować i promować nasze tradycje i wartości – mówi Justyna Torbicz, koordynator projektu. – Wielu ludziom wydawać się może, że wieś z drewna budowana nie może zachwycać.

To wydarzenie, publikacja, spot czy koncert zburzą ten schemat myślenia i z całą pewnością zaprezentują to, co w Wyrykach jest najpiękniejsze i nieprzeciętne. Dla każdego uczestnika przygotowaliśmy niewielki prezent. Liczymy na to, że kiedy rozkwitnie, stworzy w Wyrykach jeszcze więcej pozytywnego klimatu nie tylko pochodzącego z charakteru wsi z drewna budowanej, ale również płynącego z ukwieconych, kolorowych przydomowych ogródków. (b)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here