W czerwcu już po raz siódmy odbędzie się rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Dodatkowo zostanie też wyłoniona najbardziej rowerowa gmina w kraju. To wydarzenie to święto miłośników jednośladów i doskonała okazja do promowania zdrowego stylu życia, ekologii i zrównoważonych form transportu. Aktywny udział w rywalizacji zgłosiło również miasto Włodawa.
– Zarówno w samym mieście jak i bezpośredniej okolicy mamy bardzo dużo szlaków i ścieżek rowerowych. Sukcesywnie inwestujemy w kolejne. Dla przykładu, przy okazji budowy ulicy Wspólnej powstaje kolejne 1,5 kilometra trasy rowerowej. Nie dziwi więc fakt, że jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności wśród mieszkańców Włodawy, szczególnie gdy daje możliwość rywalizacji z innymi cyklistami.
W ostatnich latach uczniowie naszych szkół podstawowych brali udział w ogólnopolskiej akcji „Rowerowy Maj”, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku postanowiliśmy jednak dołączyć do rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2025, aby wszyscy mieszkańcy i przyjaciele Włodawy mogli wziąć aktywny udział w tym współzawodnictwie. Co ważne, przejazdy na rzecz naszego miasta mogą odbywać się w dowolnym miejscu na świecie – mówi burmistrz Wiesław Muszyński
Udział Miasta Trzech Kultur w rywalizacji to nie tylko szansa na zdobycie prestiżowego tytułu, ale przede wszystkim promocja zdrowego stylu życia i integracja lokalnej społeczności. Aby wziąć udział w rywalizacji, należy zainstalować na swoim smartfonie darmową aplikację Aktywne Miasta. To za jej pomocą rejestrowane będą wszystkie przejazdy rowerowe, które następnie zostaną przeliczone na punkty dla Włodawy. Aplikacja jest intuicyjna i łatwa w obsłudze, co umożliwia udział zarówno doświadczonym rowerzystom, jak i amatorom. W rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2025 osobno klasyfikowane są miasta prezydenckie oraz gminy. Klasyfikacja opiera się na przeliczniku punktowym – liczba przejechanych kilometrów jest dzielona przez liczbę mieszkańców. Taki system pozwala sprawiedliwie ocenić zaangażowanie każdej społeczności.
Już 21 marca rozpocznie się oficjalny trening poprzedzający główną rywalizację. Okres ten, trwający do 21 maja, ma na celu przygotowanie uczestników do czerwcowych zmagań. To doskonała okazja, aby poprawić kondycję, zapoznać się z trasami oraz zintegrować lokalną społeczność rowerową. Właściwa rywalizacja odbędzie się w czerwcu i potrwa przez cały miesiąc. W tym czasie mieszkańcy Włodawy będą mieli okazję kręcić kilometry dla swojego miasta, rywalizując z innymi samorządami z całej Polski. Im więcej przejechanych kilometrów, tym większa szansa na zdobycie tytułu Rowerowej Stolicy Polski. (bm)