Woda i ścieki tańsze przez trzy lata?

Jeśli Wody Polskie przychylą się do wniosku Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, mieszkańcy Chełma przez najbliższe trzy lata za wodę i ścieki będą płacić mniej niż do tej pory. Przy wyborze elektronicznej faktury bez zmian ma pozostać opłata stała, pobierana za rozliczenie wody i ścieków. Zachowując natomiast papierowy rachunek, może wzrosnąć o 2 złote…

Za kilka tygodni chełmianie dowiedzą się, ile przez najbliższe trzy lata będą płacić za wodę i ścieki. Wody Polskie analizują złożony w ostatnich dniach stycznia br. przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wniosek w sprawie zatwierdzenia nowych taryf. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezydenta Chełma, Jakuba Banaszka oraz prezesa spółki Marcina Czarneckiego, proponowane stawki są niższe od obecnych.

– Wody Polskie zatwierdzą taryfę na wodę i ścieki na trzy lata – tłumaczy Marcin Czarnecki. – W pierwszym roku zaproponowaliśmy obniżkę łączną o złotówkę. W drugim stawka ma być nieco wyższa, ale w dalszym ciągu mniejsza od tej, jaka obowiązuje. W ostatnim znów założyliśmy minimalną podwyżkę, jednak ta cena wciąż będzie niższa, i to o kilkadziesiąt groszy, od obecnej. Chełmianie obniżkę na pewno odczują w swoich portfelach.

Żeby MPGK mogło zaproponować niższe stawki, musiało poprawić swoją sytuację finansową. – Wszyscy ponieśliśmy niemały wysiłek, by spółka wyszła na prostą – podkreśla prezes Czarnecki. Za 2018 rok MPGK zanotował stratę w wysokości ponad 1,5 mln zł. Zmiana struktury organizacyjnej, wypowiedzenie niekorzystnego dla spółki zbiorowego układu pracy, a następnie fuzja z Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami spowodowały, że MPGK znów wypracowuje zyski i może inwestować. – Dziś MPGK stać na to, by zaproponować obniżkę cen za wodę i ścieki. Mamy nadzieję, że Wody Polskie przychylą się do naszego wniosku. Wiemy, że inne miasta składając wnioski o nowe taryfy, proponują podwyżki.

Niższe stawki za wodę i ścieki wiążą się z planem obniżenia kosztów życia mieszkańców Chełma, o czym prezydent Banaszek mówił od początku swojego urzędowania. W przypadku zatwierdzenia proponowanych taryf, rocznie chełmianie mają zaoszczędzić od 150 do nawet 300 zł. Obecnie metr sześcienny wody w mieście kosztuje 3,59 zł, a ścieków 6,51 zł brutto. Z kolei opłata stała za rozliczenie wody i ścieków wynosi po 3,60 zł, łącznie 7,20 zł. Zgodnie ze złożonym wnioskiem o zatwierdzenie taryf, przy wyborze elektronicznej faktury, opłata stała nie ulegnie zmianie.

– W innych miasta stawka opłaty stałej jest zdecydowanie wyższa. Pozostawiając ją na dotychczasowym poziomie, mamy nadzieję, że wielu chełmian zdecyduje się na e-fakturę. Taka forma dostarczenia rachunku jest dla wszystkich najwygodniejsza i oszczędna. Dlatego zachęcam mieszkańców do odwiedzin naszej strony internetowej www.mpgk.chelm.pl i wejścia do elektronicznego biura obsługi klienta. Podając swoje dane osobowe oraz nr klienta i numer ostatniej faktury można zarejestrować się, i mieć dostęp do wielu usług. Elektronicznie można podać stan wodomierza, kontrolować swoje należności, wysyłać korespondencję, a co najważniejsze aktywować e-fakturę – wyjaśnia prezes Czarnecki.

Pozostanie przy papierowej wersji rachunku może oznaczać podwyżkę opłaty stałej o 2 złote, po 4,60 zł za wodę i ścieki, jeśli Wody Polskie przychylą się do wniosku MPGK w sprawie nowych taryf. Obecne stawki za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków obowiązują do 24 maja br. (s)

3 KOMENTARZE

  1. W gminie Chełm woda i tak jest tańsza i opłat abonamentowych nie ma.
    Brawo spółka miejska dba o mieszkańców gminy gminy .

  2. A co z mieszkańcami co mają szamba .dla nich nie ma obniżek !!!!?? Płacimy krocie za metr sześcienny za wywózkę ! . Miasto nie realizuje wcześniej zatwierdzonych projektów podłączania do kanalizacji..Ile lat w XXI wieku biedzimy czekać ???!!! Dwa lata temu miło być przyłącze Ul Lwowskiej nr 105- 109 i nic cisza .A rozmowy z Panem Prezydentem były !!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here