Wójtowie skoczyli sobie do gardeł

Wójt Leśniowic Wiesław Radzięciak (z prawej) i starosta chełmski Piotr Deniszczuk sprawdzają postęp prac

Tego jeszcze nie było. Wójtowie sąsiadujących ze sobą gmin Wojsławice i Leśniowice posprzeczali się na portalu społecznościowym. Henryk Gołębiowski podziękował zarządowi powiatu za przebudowę drogi z Alojzowa do Wojsławic i dobrą współpracę, a w reakcji Wiesław Radzięciak zarzucił mu, że przypisuje sobie zasługi i wypomniał, że kierowana przez niego gmina do inwestycji się nie dołożyła. Kontra Gołębiowskiego była równie mocna…

 

Wójt  Wojsławic Henryk Gołębiowski  (w jasnym płaszczu) dogląda inwestycji
Wójt Wojsławic Henryk Gołębiowski
(w jasnym płaszczu) dogląda inwestycji

Kłótnie na sesjach lub w zaciszu gabinetów to żadna nowość. Ale na Facebooku? Tego dotąd nie było. Znany z nerwowych reakcji, wywodzący się z Polskiego Stronnictwa Ludowego, wójt gminy Leśniowice Wiesław Radzięciak zaatakował swojego sąsiada Henryka Gołębiowskiego, wójta gminy Wojsławice, kojarzonego z G-9, które w minionej kadencji rządziło powiatem chełmskim. Obaj próbowali sobie udowadniać, która władza bardziej przysłużyła się mieszkańcom powiatu, obecna czyli PSL z szeroką koalicją, czy też poprzednia – G-9…
Wszystko zaczęło się od zdjęć i wpisu na temat remontu odcinka drogi powiatowej z Alojzowa do Wojsławic, które zamieścił na swoim facebookowym profilu wójt Gołębiowski. W imieniu mieszkańców gminy podziękował zarządowi powiatu za dobrą współpracę i realizację inwestycji. Chyba nikt nie spodziewał się, że krótkie dwa zdania tak zdenerwują wójta Radzięciaka, który pozwolił sobie na dość mocny komentarz. Wypomniał Gołębiowskiemu, że ten mógł dawno załatwić sprawę remontu, gdy w poprzedniej kadencji był sekretarzem starostwa z „niejakim Pawłem Ciechanem starostą z G-9” (cyt. z komentarza wójta Radzięciaka).

– „Mówię to odpowiedzialnie, gdyż nasz samorząd uczestniczy w finansowaniu inwestycji, a Wasz nie i mimo wszystko poparłem realizację całego odcinka. Jak widzisz, PSL działa ponad podziałami i dba o mieszkańców, a nie jak niejakie G-9 uprawiało politykę!!!” – napisał na Facebooku wójt gminy Leśniowice do Gołębiowskiego.
Wiesław Radzięciak na swoim profilu również zamieścił zdjęcia z remontu drogi. Na jednej z fotek stoi obok starosty Piotra Deniszczuka. W rozmowie z „Nowym Tygodniem” tłumaczył, że nie mógł przemilczeć wpisu wójta Gołębiowskiego, bo – w jego opinii – sąsiad przypisał sobie zasługi, podczas gdy jeszcze poprzednicy starosty Ciechana, czyli zarząd powiatu ze starostą Kazimierzem Stockim, wywodzącym się z PSL, rozpoczęli starania o przebudowę odcinka z Chełma do Wojsławic.
Henryk Gołębiowski nie potraktował wpisu Radzięciaka obojętnie. Wypomniał, że obecnie powiatem chełmskim rządzi szeroka koalicja z udziałem również G-9, która ma swojego wicestarostę i wiceprzewodniczącego rady powiatu. – „Nie rozumiem tego jadu do G-9 – napisał wójt gminy Wojsławice. – Dla oddania prawdy i sprawiedliwości przypomnę Ci – zwrócił się do Radzięciaka – że prawie 15-kilometrowy odcinek drogi z Chełma do Alojzowa był realizowany w 2011 roku. Rok później wyremontowano niebezpieczny zakręt w Teresinie, a w 2014 roku wykonano remont mostu i ponad kilometr drogi w Wojsławicach. To była kadencja G-9 i Ciechana. Trzeba dodać do tego jeszcze kładki dla pieszych przy mostach w Majdanie Leśniowskim i Sielcu. Jeżeli uważasz, że takie działanie było uprawianiem polityki i brakiem dbałości o mieszkańców, to chyba inaczej rozumiemy te pojęcia” – skomentował wpis Radzięciaka wójt Gołębiowski.

Wójt gminy Leśniowice nie odpuścił i zamieścił kolejny komentarz: – „Kolego Henryku! Pięknie ubierasz wszystko w słowa, ale nawet jest czymś niestosownym przypisywanie G-9 znowu realizacji drogi Chełm – Alojzów. Przypomnę, że dokumentację, wniosek i skuteczne pozyskanie środków zostały wykonane w 2010 r., czyli za rządów poprzedniej władzy! (czyli PSL – przyp.red.). Jeżeli uważasz, że podział powiatu przez liderów gmin G-9, w tym Ciebie i Pana Ciechana na gminy G-9 (lepsze, bo rządzące), i gminy pozostałe (gorsze) jest działaniem o dbałość mieszkańców powiatu, to faktycznie inaczej rozumiemy te pojęcia, dlatego ciągu dalszego polemiki nie będzie! Serdecznie pozdrawiam” – zakończył Radzięciak.
Na dobrą sprawę obaj wójtowie, zamiast sprzeczać się w Internecie, mogli spotkać się choćby w połowie drogi, w końcu Leśniowice od Wojsławic dzieli zaledwie
8 km, i sporne kwestie wyjaśnić w cztery oczy. – Nie spodziewałem się takiej reakcji ze strony wójta gminy Leśniowice. W moim pierwszym wpisie nie było nic takiego, co mogłoby doprowadzić Wiesława Radzięciaka do złości. Chciałem tylko podziękować powiatowi za inwestycję w imieniu mieszkańców. Jestem daleki od przypisywania sobie zasług – twierdzi H. Gołębiowski. – Wójt Leśniowic, jak widać, uzurpuje sobie jednak prawo do niemalże wszystkiego. Szkoda, że nie pamięta, iż droga z Chełma do Alojzowa powstała w poprzedniej kadencji, gdy powiatem rządziła G-9, a gmina Leśniowice do odcinka przebiegającego przez jej teren nie dołożyła złotówki.
Wójt gminy Wojsławice uważa, że sąsiad posunął się za daleko, używając słów „niejakim Pawłem Ciechanem starostą”. – To było niegrzeczne – twierdzi.
Choć obaj wójtowie nie chcą o tym mówić, to wiele wskazuje na to, że incydent z Facebooka może mocno oziębić stosunki między dwoma sąsiadującymi ze sobą gminami. W przyszłości na pewno trudniej będzie im ze sobą współpracować. (mas)