Wystawa grzybów w nadleśnictwie

(15 września) We włodawskiej siedzibie Nadleśnictwa można było obejrzeć grzyby, również te trujące. Wystawa zorganizowana przez włodawski Sanepid kierowana była przede wszystkim do przedszkolaków i uczniów.

Włodawski Sanepid powoli wraca do swoich podstawowych form działalności.

– Przez covid, którym żyjemy od półtora roku, nie mieliśmy czasu na szerszą działalność profilaktyczną – mówi Mariusz Januszko, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włodawie. – Teraz, w czasie intensywnego grzybobrania w naszych lasach, postanowiliśmy mieszkańcom, zwłaszcza najmłodszym przybliżyć zagrożenia, jakie niesie zbieranie niejadalnych grzybów. Jednocześnie nasi pracownicy, przy pomocy fachowców z nadleśnictwa, zachwalali uroki naszej natury i zachęcali do jak najczęstszego odwiedzania pięknych włodawskich lasów.

Wystawę licznie odwiedzały grupy przedszkolaków, jak również dzieci ze szkół podstawowych. Były nie tylko pokazy grzybów, ale i multimedialna prezentacja oraz wiele konkursów.

Przy okazji warto przypomnieć, że niedoświadczeni grzybiarze mogą sprawdzić zebrane grzyby w siedzibie włodawskiego Sanepidu. Fachowcy odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą rozwiać wątpliwości.

– Jeśli już pozbieraliśmy grzyby, ale mamy wątpliwości, zapraszamy do Sanepidu – mówi M. Januszko.

Eksperci radzą również, by nie zbierać grzybów blaszkowych, bo wśród nich znajduje się właśnie muchomor sromotnikowy. Zatrucie grzybami może mieć poważne konsekwencje. Jeżeli po ich spożyciu będziemy mieli ból brzucha, biegunkę czy gorączkę należy natychmiast udać się do lekarza. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here