Samarytanin z Izbicy

Sebastian Białobocki po raz kolejny dowiódł, że jest gotów wiele poświęcić, by pomagać i ratować innych. Druh z OSP KSRG Izbica, który niedawno został uhonorowany tytułem „Osobowość Roku Województwa Lubelskiego”, tym razem z własnej kieszeni zakupił defibrylator i podarował go samorządowi, by mógł służyć wszystkim, którzy będą go potrzebować.

Defibrylator AED wraz z kapsułą zewnętrzną darczyńca przekazał na ręce burmistrza Izbicy  Jerzego Lewczuka.

– To ważna inicjatywa, która przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców oraz umożliwi szybsze reagowanie w sytuacjach zagrożenia życia – podkreśla burmistrz. – Pan Sebastian Białobocki od wielu lat bezinteresownie angażuje się w pomoc drugiemu człowiekowi. Jako strażak ochotnik aktywnie uczestniczy w działaniach ratowniczych, ratując życie i zdrowie mieszkańców. Angażuje się również jako honorowy dawca krwi i potencjalny dawca szpiku, a także prowadzi działania edukacyjne i prozdrowotne, dzieląc się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. To osoba, która swoją postawą realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia lokalnej społeczności – podkreśla Lewczuk.

Defibrylator, czyli proste w obsłudze urządzenie medyczne stosowane w sytuacjach zagrożenia życia, m.in. przy zatrzymaniu akcji serca, ma być ogólnodostępny. Urządzenie zostanie umieszczone na budynku Centrum Kultury w Izbicy przy ul. Gminnej 1A, w miejscu łatwo dostępnym dla mieszkańców. Jego montażem zajmą się druhowie z OSP KSRG Izbica. W najbliższym czasie planowane jest również przeprowadzenie szkolenia z zakresu obsługi sprzętu oraz udzielania pierwszej pomocy. (kg)