Zakłócenia w TV

Od dwóch tygodni wielu mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego zwraca uwagę na problemy z odbiorem kanałów telewizji naziemnej. – Już drugi tydzień nic nie mogę obejrzeć, bo wyświetla się komunikat o braku sygnału – mówi nasz Czytelnik i nie jest jedyną osobą, która zadzwoniła ostatnio do naszej redakcji w tej sprawie.

Telewizja naziemna jest bezpłatna. Korzystają z niej osoby, którym wystarcza odbiór podstawowych kanałów. Ale wiele takich osób z Chełma i powiatu chełmskiego w ostatnim czasie było pozbawionych takiego sygnału telewizyjnego.

– Nie wiem, jaki jest tego powód, ale już drugi tydzień nie odbierają u mnie programy TVP – mówi jedna z naszych Czytelniczek. – To dla mnie jedyne źródło informacji. Nie zostaliśmy uprzedzeni o żadnych awariach. Nie wiem, jak długo potrwa ta przerwa. Ale moje koleżanki są w takiej samej sytuacji. Dla seniorów to mało komfortowa sytuacja, zwłaszcza że płacimy abonament.

Jeden z czytelników stwierdził, że zapłacił abonament za cały rok z góry, a teraz nie odbiera telewizji. Martin Stysiak, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej, informuje, że problemy wiążą się z modernizacją telewizyjnego systemu antenowego w Piaskach. Obiekt ten obsługuje m.in. znaczną część powiatu chełmskiego, a także miasto Chełm. Operatorem systemu i wykonawcą prac modernizacyjnych jest firma Emitel. Modernizacja zakończy się 27 września.

W komunikacie firmy Emitel czytamy, że prace prowadzone w Radiowym Telewizyjnym Centrum Nadawczym Lublin/Piaski (emituje programy radiowe i telewizyjne dla około 1,2 mln mieszkańców województwa lubelskiego) są złożone technicznie, a dotychczasowe anteny przez prawie 30 lat służyły mieszkańcom województwa lubelskiego dostarczając sygnał telewizji początkowo analogowej, a później cyfrowej. Prace wiążą się z koniecznością przełączenia emisji na zastępczy system antenowy.

Pracownicy Emitel informują w swoim komunikacie, że może to „powodować krótkotrwałe zakłócenia wszystkich emisji radiofonii FM i telewizji cyfrowej DVB-T, prowadzonych z tego obiektu, w godzinach 9.00-16.00 oraz nieznacznie pogorszenie jakości sygnału multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej MUX-1, MUX-2 i MUX-3 przez cały okres prowadzenia prac”.

„Emitel” prosi o cierpliwość, tłumacząc, że okresowa konserwacja i modernizacja urządzeń na wszystkich obiektach nadawczych pozwala na „wyeliminowanie ryzyka poważnych awarii i utraty możliwości odbioru radiofonii UKF i telewizji DVB T, a przez to na utrzymanie najwyższej jakości świadczonych usług”.

Rzecznik Stysiak mówi, że w sprawach abonamentu – jego uiszczania czy zwolnienia od tej opłaty – należy kontaktować się z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. (mo)