Znowu umieramy na Covid-19

Od kilku dni powiat włodawski jest na drugim miejscu pod względem zachorowalności na koronawirusa w województwie. Gorzej jest tylko w powiecie lubartowskim. W związku z wirusem zmarło jesienią kilka osób. Ostatnia ofiara pandemii w powiecie włodawskim nie miała innych chorób.

Jest źle. W powiecie włodawskim codziennie wykrywa się ok. 20 osób chorych na Covid-19. Większość z nich to osoby niezaszczepione. W piątek (15 października) służby podały, że na koronawirusa zmarła osoba, która nie miała żadnych chorób towarzyszących. – To najlepiej pokazuje jak ważne są szczepienia – mówi Mariusz Januszko, szef włodawskiego sanepidu. – A tych niestety, jest u nas dramatycznie mało, bo zaledwie czterdzieści kilka procent w skali całego powiatu.

Dodatkowo sytuację pogarsza nieodpowiedzialność ludzi, którzy zapomnieli o przestrzeganiu najważniejszych zasad, czyli zachowania bezpiecznego dystansu, dezynfekcji rąk i noszenia maseczek. Razem z policją pracujemy w terenie, by uświadamiać jak najwięcej osób o zagrożeniu, ale przyznaję, że czasami ręce opadają. Mieszkańcy Włodawy nie zakrywają ust i nosa nawet w przychodniach zdrowia czy aptekach, gdzie ryzyko zakażenia i zarażenia jest bardzo duże.

To skrajna nieodpowiedzialność – dodaje Januszko. Dodaje też, że na chwilę obecną nie ma odgórnych zaleceń, by zamykać bądź ograniczać pracę urzędów, zakładów pracy czy instytucji. To będzie zapewne możliwe dopiero, gdy rząd na powrót wprowadzi strefy żółte i czerwone. (bm)