Związek, który odmienił Polskę

Uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” w sali kolumnowej LUW

W miniony czwartek, 10 września, przypadała 40. rocznica rejestracji Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego. Z tej okazji, w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu.


– Jesteśmy dziś tu dlatego, że w lipcu 1980 roku potrafiliśmy się skutecznie przeciwstawiać ówczesnej władzy ludowej i państwu totalitarnemu i przez nasze środowisko, przez nasze województwo, przetoczyła się ogromna fala strajków, która była bezprecedensowym wydarzeniem, które miały miejsce w ’80 roku.

Protesty otworzyły drogę do kolejnego strajku, który w sierpniu na Wybrzeżu, jak również na Śląsku, otworzył kolejny etap rozwoju do tego, by powstał NSZZ „Solidarność” – mówił do zgromadzonych gości, rozpoczynając spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Marian Król.

– Postawy odwagi, ale i niepewności, które towarzyszyły strajkom Lubelskiego Lipca, były budowane latami. W ‘76 roku jako student byłem na praktyce w WSK Świdnik, w czasie wydarzeń czerwcowych w Radomiu i w Ursusie. Już wtedy obserwowałem zachowania robotników, i to scalanie, integrowanie się w swoich miejscach pracy. To była taka jaskółka, że coś zaczyna się dziać. Te strajki przetrwały być może dzięki obecności wśród strajkujących księży.

To codzienne wsparcie, to pośrednictwo pomiędzy Janem Pawłem II, a robotnikami. Kościół odegrał tu niewątpliwie ważną rolę. Ma on wielką zasługę w ostatecznym sukcesie tego zrywu. Patrząc na moją ścieżkę zawodową, wszystko zawdzięczam „Solidarności”. Mam nadzieję, że wartości „Solidarności” przetrwają, i że to będzie uznane za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii nie tylko Polski, ale Europy i świata – podkreślił obecny na posiedzeniu wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Podczas spotkania zasłużonym działaczom Solidarności zostały wręczone odznaczenia. Za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Zygmunt Olszówka.

Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Anna Osińska. Były również wręczane srebrne i brązowe krzyże dla pracowników Regionu. Jubileuszowym Medalem 40-lecia Lubelskiego Lipca uhonorowano członków MKZ: Czesława Niezgodę, Juliana Dziurę, Jerzego Gregorowicza, Mieczysława Łazarza, Zbigniewa Jędruszewskiego, ks. Jana Zdzisława Ciżmińskiego, ks. Zbigniewa Kuzię i ks. Henryka Ocha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here