To będzie okazja, by docenić zaangażowanych w pracę społeczną, ale też przybliżyć szerszemu gronu działalność chełmskich organizacji i stowarzyszeń. Już w najbliższy piątek, 13 września, odbędzie Chełmski Dzień Organizacji Pozarządowych. Gospodarzem wydarzenia jest w tym roku Stowarzyszenie 25+ Nasza Przyszłość.
Chełmski Dzień Organizacji Pozarządowych to coroczne święto działających na terenie naszego miasta organizacji i stowarzyszeń. W poprzednich latach wydarzenie miało formę gali w Chełmskiej Bibliotece Publicznej. W tym roku organizatorzy zdecydowali, że chcą zaprezentować ofertę NGO szerszemu gronu i wyjść bliżej społeczeństwa.
– Mieszkańcy miasta będą mieli szansę poznać bliżej działalność stowarzyszeń, fundacji. Damy możliwość organizacjom pochwalić się swoimi dokonaniami, a jest się czym chwalić. Na terenie naszego miasta działa mnóstwo organizacji, które docierają do każdej kategorii życia społecznego. Mamy organizacje, które działają na rzecz osób i dzieci z niepełnosprawnością, na rzecz zwierząt, organizacje sportowe, których zawodnicy zdobywają zaszczytne miejsca w zawodach; mamy NGO, które działają w sferze kultury, organizują wycieczki, wydają przewodniki, książki broszury. Chełmskie stowarzyszenia i ich przedstawiciele zasługują na dzień, w którym doceniona zostanie ich praca społeczna. W tym szczególnym dniu promujmy zwykłych-niezwykłych ludzi, którzy poświęcają swój czas na działania dla innych, robią to społecznie, nie czerpiąc z tego korzyści – mówi Agnieszka Filipczuk, przewodnicząca Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Chełm, a także prezes Stowarzyszenia 25+ Nasza Przyszłość.
Chełmski Dzień Organizacji Pozarządowych odbędzie się w najbliższy piątek, 13 września Rozpocznie się o godz. 10 na chełmskich deptaku. W programie m.in. wręczenie nagród dla Społecznika Roku 2023 – został nim wieloletni działacz społeczny Leszek Siwiec oraz dla organizacji wyróżniającej się w swoich działaniach – tę nagrodę w tym roku zdobyło Chełmskie Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Fizycznej z Wiesławą Saganek na czele.
– W dalszej części planujemy występy artystyczne zaprzyjaźnionych organizacji oraz szereg konkursów dla przedstawicieli organizacji i dla mieszkańców, którzy zaszczycą nas swoją obecnością. Już dziś zachęcam do udziału – czekają fajne nagrody. Planowany jest również tort, którym będziemy częstować gości i mieszkańców – mówi A. Filipczuk.
Gospodarzem ChDOP jest w tym roku Stowarzyszenie 25+ Nasza Przyszłość, które od 6 lat prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dorosłych osób z niepełnosprawnością znaczną.
– Zajęcia odbywają się przez 5 dni w tygodniu pod okiem terapeutów zajęciowych. Podczas tych zajęć dbamy o komfort psychiczny podopiecznych, pomagamy im pokonywać trudności wynikające z niepełnosprawności, staramy się niwelować trudne zachowania, uczyć i utrwalać zachowania społecznie akceptowalne, samoobsługę. Pomagamy także rodzicom naszych podopiecznych. Przez te kilka godzin, gdy ich dzieci przebywają na zajęciach, oni mają czas załatwić różne sprawy, wyjść do lekarza, czy po prostu odpocząć od trudów wychowania i opieki nad osobą niepełnosprawną. Działania stowarzyszenia to także wspieranie innych osób, które zgłaszają się po pomoc. Pomagamy wypełniać dokumenty, kierujemy do różnych instytucji, podpowiadamy co robić. Nigdy nie zamykaliśmy się tylko na pomoc dla rodzin osób z niepełnosprawnościami – w miarę możliwości włączamy się i w działania dla każdej grupy społecznej. Dostaliśmy dużo dobrego od ludzi i staramy się to dobro „pchać” dalej w świat i pokazywać, że warto pomagać. Jestem ogromnie wdzięczna i dumna z tego, że w swoim stowarzyszeniu skupiam osoby, które zawsze są gotowe do pomocy i z entuzjazmem reagują na moje pomysły Funkcję prezesa pełnię od początku istnienia naszego Stowarzyszenia . To dla mnie ważna funkcja, bo wiem, że w pewnym sensie odpowiadam za losy moich podopiecznych. Jest też jeszcze jedna ważna kwestia – wszystko co robię, robię dla mojej córki, która również jest osobą z niepełnosprawnością. To dla niej chcę zmieniać świat na lepsze – mówi A. Filipczuk.
CHDOP finansowany jest przez Urząd Miasta Chełm, a honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Jakub Banaszek. (w)