Bezpieczeństwo na wschodniej flance

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyrykach odbędzie się II Forum Bezpieczeństwa Wschodniej Polski. To wydarzenie poświęcone kluczowym wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem lokalnym i międzynarodowym. Spotkanie organizowane jest z inicjatywy stowarzyszenia Poleskie Psy Ratownicze, przy współpracy z gminą Wyryki oraz miastem Włodawa.

Forum organizowane przez Ewę Jabłońską, założycielkę Poleskich Psów Ratowniczych i dyrektorkę Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrykach, odbędzie się w piątek (19 czerwca). Zgromadzi ekspertów, przedstawicieli służb mundurowych, samorządowców, organizacje społeczne oraz środowiska akademickie. Wspólnym celem uczestników będzie wymiana doświadczeń oraz wypracowanie skutecznych modeli współpracy w sytuacjach kryzysowych.

W programie wydarzenia znajdą się m.in. dyskusje na temat budowania odporności społecznej, roli samorządów i służb w reagowaniu na zagrożenia, a także aktualnych wyzwań stojących przed wschodnią flanką Polski i Europy. – Szczególnie istotna jest dziś współpraca między różnymi sektorami, czyli administracją, służbami i organizacjami społecznymi – mówi Jabłońska. – Ale forum ma być nie tylko miejscem debaty, ale także przestrzenią do nawiązywania kontaktów i budowania partnerstw, które mogą okazać się kluczowe w sytuacjach wymagających szybkiego i skoordynowanego działania – dodaje.

Patronat nad wydarzeniem objęły Instytut Europy Środkowej oraz Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Udział w forum jest bezpłatny, a wydarzenie ma charakter otwarty – mogą w nim uczestniczyć wszyscy zainteresowani tematyką bezpieczeństwa oraz współpracy w sytuacjach kryzysowych. (bm)