Chadek Summer Art

Chełmski Dom Kultury zaprasza na wakacyjny projekt pod nazwą „Chadek Summer Art”.

Będą to bezpłatne projekcje filmów animowanych i spektakli edukacyjnych, które w dniach 26 – 30 lipca zaplanowano w ChDK-u, a w dniach 2 – 6 sierpnia – w kinie „Zorza”. Po seansach organizatorzy zapraszają na zajęcia artystyczne: 26 – 30 lipca – w ChDK-u, 2 – 6 sierpnia – w Amfiteatrze „Kumowa Dolina”. Zapisy na zajęcia w recepcji ChDK. Projekt sfinansowany ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmie.

Repertuar CKF „Zorza”

19 lipca, poniedziałek
13:30 – Piotruś Królik 2: Na Gigancie
15:45 – Piotruś Królik 2: Na Gigancie
18:00 – Kraj
20:15 – Szybcy i wściekli 9
20 lipca, wtorek
13:30 – Piotruś Królik 2: Na Gigancie
15:45 – Piotruś Królik 2: Na Gigancie
18:00 – Szybcy i wściekli 9
21:00 – Kraj
21 lipca, środa
13:30 – Piotruś Królik 2: Na Gigancie
15:45 – Piotruś Królik 2: Na Gigancie
18:00 – Kraj
20:15 – Szybcy i wściekli 9
22 lipca, czwartek
13:30 – Piotruś Królik 2: Na Gigancie
15:45 – Piotruś Królik 2: Na Gigancie
18:00 – Szybcy i wściekli 9
21:00 – Kraj
23 lipca, piątek
13:30 – Raya i ostatni smok
16:00 – Raya i ostatni smok
18:30 – Cudak
20:30 – Wróg doskonały
24 lipca, sobota
11:00 – Raya i ostatni smok
13:30 – Raya i ostatni smok
16:00 – Raya i ostatni smok
18:30 – Cudak
20:30 – Wróg doskonały
25 lipca, niedziela
11:00 – Raya i ostatni smok
13:30 – Raya i ostatni smok
16:00 – Raya i ostatni smok
18:30 – Wróg doskonały
20:30 – Cudak

Festiwal Humoru „Wszystkie Drogi Prowadzą do Chełma

W chełmskiej „Fundacji 4 Piętra” zauważyli, że chełmianie za mało się uśmiechają i postanowili pomóc im zapomnieć choć na chwilę o troskach w tych trudnych czasach. Zimą złożyli wniosek do Urzędu Miasta Chełm i udało się dostać grant. Dzięki temu w piątek, 23 lipca, „Fundacja 4 Piętra” zaprasza na Festiwal Humoru „Wszystkie Drogi Prowadzą do Chełma”. Imprezę zaplanowano na dziedzińcu Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich przy ulicy Reformackiej 13 w Chełmie. Początek o godzinie 17.00. W programie nie zabraknie dobrej muzyki, którą zapewnią Aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie oraz zespół „Szalom Chełm”, żartów, zabaw z dziećmi i dorosłymi w wykonaniu Katarzyny i Mariusza Klimczaków z Muzeum Humoru Chełmskiego oraz projekcji filmów komediowych: „Zero motywacji”. W programie też zabawna współczesna komedia izraelska oraz krótka animacja o „Mędrcach z Chełma” autorstwa Iriny Litmanovitch. Na dziedzińcu szkolnym będzie można również obejrzeć wystawę przedwojennej satyry.

Wielokulturowe Pogranicze

\W niedzielę, 25 lipca, gmina Wojsławice zaprasza na Festiwal Wielokulturowe Pogranicze. Oto program: godz. 14.00 – kościół pw. św. Michała Archanioła – uroczysta msza; godz. 15.00 – cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej i św. Proroka Eliasza – nabożeństwo z udziałem chóru prawosławnego; godz. 16.00 – synagoga – Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej – modlitwa, pieśni hebrajskie, pisanie cyrylicą i hebrajskim, taniec żydowski; godz. 17.30 – plac targowy w Wojsławicach – rozpoczęcie festiwalu i koncerty: godz. 18.00 – Izabella Konar, godz. 19.00 – Amatorski Zespół Ludowy „Opalinka” z Ukrainy, godz. 20.00 – Smycha Keller, godz. 21.00 – Orkiestra Świętego Mikołaja. W trakcie koncertów przewidziano także warsztaty i poczęstunek tradycyjnymi potrawami kuchni polskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Festiwal odbywa się w ramach projektu Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki oraz zachowania dziedzictwa kulturowego na obszarze objętym marką „Malowniczy Wschód” przy pomocy finansowej Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.

Spektakl teatralny „Skrzaty”

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza w sobotę, 21 lipca br. o godz. 17.00 do sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40) na rodzinny spektakl teatralny pt. „Skrzaty”. Widowisko, przygotowane przez Teatr Studio Wyobraźni, adresowane jest do widzów w wieku lat 6+, ale humor oraz pewne aspekty kulturowe sprawiają, że bawi zarówno dzieci, jak i towarzyszących im dorosłych. W spektaklu zagrają: Przemysław Gąsiorowicz – aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Mirosław Majewski – aktor Teatru Kameralnego w Lublinie. Przedstawienie jest autorską kompilacją wierszy Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej i Aleksandra Fredry. Bohaterami historii scenicznej są dwaj krasnale – Mirek i Przemek – wędrujący po świecie z plecakami, pełnymi wierszy. Rozkazem króla skrzatów, Kilkujadka, zostają wysłani ze swojej ojczyzny, Szuflandii, która mieści się w jednej z bibliotek, na arcyważną misję, polegającą na zebraniu wszystkich rozrzuconych po świecie i zapomnianych wierszy. Skrzaty chcą, aby utwory przykryte pajęczyną niepamięci, poczekały na lepszy czasy, w nadziei, że kiedyś nadejdzie dzień, w którym dzieci i ich rodzice znów przypomną sobie o wspaniałych polskich poetach i ich twórczości. Wędrując po świecie ludzi, w rozmiarze „Kingsajz”, zabawne i sympatyczne skrzaty podróżują wraz z widzami przez najpiękniejsze klasyczne wiersze wybitnych, polskich autorów oraz różne gatunki muzyczne, takie jak rock, blues, jazz, country, hip-hop, czy reggae. Przedstawienie jest jednym z elementów projektu „Na zdrowie – książka!” w ramach Programu Promocji i Ochrony Zdrowia w Mieście Chełm na lata 2021-2023 – zdrowy styl życia finansowane przez Urząd Miasta Chełm.

Muzyczna studnia

Chełmski Dom Kultury zaprasza 23 lipca br. o godz. 19.30 na kolejne muzyczno – wakacyjne spotkanie z niezłą muzą – „przy studni” na placu Łuczkowskiego. Tym razem wystąpi Lucas Laufen (Australia). Artysta ten cztery lata temu postanowił odmienić swoje życie o 180 stopni i przeniósł się ze swojego spokojnego, nadmorskiego miasteczka w Australii do Berlina. Od wydania debiutanckiej EP „Goodbye” w 2016 roku zagrał ponad 150 koncertów po całej Europie, budując przy okazji grupę swoich oddanych fanów. Niedawno wydał nowy album „I know where silence lives”. Właśnie tę płytę będzie promować podczas koncertów w Polsce.

Rekreacja na Maczułach

Szykuje się kolejny ciekawy weekend nad zalewem „Maczuły” w gminie Leśniowice. 25 lipca nad zbiornikiem „Maczuły” w Horodysku odsłona projektu „Przestrzenie Sztuki”, realizowanego przez Centrum Kultury w Lublinie, które do partnerstwa w nim zaprosiło Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach.

– To wyjątkowe wyróżnienie i docenienie naszej pracy jako instytucji – mówi Agnieszka Poźniak, dyrektor SOK w Leśniowicach.

Start o godzinie 12.00 (25 lipca) od drugiej edycji akcji „Bezpieczne Maczuły”. Zajęcia prowadzone są przez chełmski oddział Stowarzyszenia Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej oddział Chełm. Przedstawiciele różnych służb ratowniczych oraz instruktor nauki jazdy przybliżą uczestnikom zajęć tajniki swojej pracy, opowiadając o bezpiecznych zachowaniach w sytuacjach kryzysowych. Zaprezentowane zostanie wyposażenie, jakie zabiera na akcje ratownicze strażak i ratownik medyczny. Będzie okazja, aby zobaczyć z bliska wozy straży pożarnej oraz karetkę ratunkową.

Finałem akcji będzie spektakl dla dzieci pt. „Gdzie jest czerwony kapturek?” w interpretacji Bogusława Byrskiego. Część popołudniowa imprezy została przygotowana przez artystów i aktorów związanych z CK w Lublinie. Program stratuje o 19.00 od improwizacji przygotowanej przez znaną lubelską grupę „Poławiacze Pereł Improv Teatr”. Kolejnym punktem programu będzie klimatyczny koncert Moniki Kowalczyk, świetnej wokalistki i kompozytorki. Zwieńczeniem wieczoru będzie wyjątkowy spektakl – sztuka komediowa „Tata ma kota” w gwiazdorskiej obsadzie. W spektaklu wyreżyserowanym przez Łukasza Witt-Michałowskiego zobaczymy m.in. Przemysława Sadowskiego, Arkadiusza Cyrana, Dariusza Jeża, Jarosława Tomicę, Karola Wróblewskiego.

Program dla dzieci: godz. 12.00 – Piknik rodzinny „Bezpieczne Maczuły”; godz. 16.00 – Spektakl dla młodych widzów „Gdzie jest czerwony kapturek?” w interpretacji Bogusława Byrskiego. Program wydarzenia dla dorosłych: godz. 19.00 – Improwizacja teatralna Poławiacze Pereł Improv Teatr; godz. 19.00 – Koncert Moniki Kowalczyk; godz. 20.30 – Spektakl teatralny „Tata ma kota”.

„Przestrzenie Sztuki”, to ogólnopolski program Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, rozwijany pod opieką Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Działa w obrębie siedmiu miast: Katowic, Kielc, Łodzi, Lublina, Olsztyna, Rzeszowa i Zielonej Góry.

Aktywny senior

Chełmski Dom Kultury zaprasza osoby powyżej 60. roku życia na zajęcia „Aktywny senior”. Ćwiczenia o umiarkowanym natężeniu pomagają w walce z bólem kręgosłupa i bólami stawów, chronią przed chorobami kardiologicznymi, pozwalają spalić zbędne kalorie i poprawiają ogólną jakość życia. Uwzględniając naturalne ograniczenia związane z wiekiem i specyficzne wyzwania zdrowotne organizatorzy zapewniają połączenie różnych form fitness, pracy z ciałem i terapii ruchem. Zapisy: recepcja Chełmskiego Domu Kultury.

Godzina W w Wojsławicach

Dom Kultury w Wojsławicach wraz z Polskim Impresariatem Muzycznym zapraszają 1 sierpnia br. o godz. 18.30 do kościoła pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach na wyjątkowy koncert przy dźwiękach najpiękniejszych utworów na wiolonczelę i fortepian. W programie szczególną uwagę poświęcono polskiej muzyce klasycznej. Na wiolonczeli zagra Tomasz Strahl, a na fortepianie Janusz Olejniczak. Ten niezwykły projekt pod nazwą „Z klasyką przez Polską” to najnowsza inicjatywa Instytutu Muzyki i Tańca, w pełni sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na koncert – wolny.

Chełmskie Wakacje Teatralne

Miejski Dom Kultury zaprasza na Chełmskie Wakacje Teatralne, czyli cykl plenerowych i bezpłatnych spektakli teatralnych. 24 lipca Teatr „Nemno” z Rzeszowa zaprezentuje przedstawienie pt. „Smok Wawelski”. Kolejne dwa spotkania zaplanowane są na sierpień. Wszystkie spotkania w ramach ChWT odbywają się przy filii MDK „Przy Czapli” lub w razie niepogody, w sali gimnastycznej I LO (ul. Czarnieckiego 8). Start o godz. 17.00. Bezpłatne wejściówki, w tygodniu poprzedzającym poszczególne spektakle, będą dostępne w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie. Projekt Chełmskie Wakacje Teatralne jest współfinansowany ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Wakacje w Bibliotece – Na zdrowie – książka!

Przedstawiamy najbliższe zajęcia dla dzieci i młodzieży w Bibliotece Publicznej w Chełmie: 19 lipca, godz. 10.00 – Terapia leżakowa (Park Czytelnika, ul. Partyzantów 40); 20 lipca, godz. 10.00 – projekcja filmu dla najmłodszych (sala widowiskowa, ul. Partyzantów 40); 21 lipca – godz. 9.00 – Zostań mistrzem sportu – gry i zabawy na świeżym powietrzu (Filia nr 2, ul. Zachodnia 31); 22 lipca, 10.00 – projekcja filmu dla dzieci i młodzieży (sala widowiskowa, ul. Partyzantów 40); 26 lipca, godz. 10.00 – Terapia leżakowa (Park Czytelnika, ul. Partyzantów 40); 27 lipca, godz. 10.00 – projekcja filmu dla najmłodszych (sala widowiskowa, ul. Partyzantów 40); 28 lipca, godz. 9.00 – Podróż do odległej galaktyki z Barankiem Shaun – projekcja bajki dla najmłodszych (Filia nr 2, ul. Zachodnia 31); 29 lipca, godz. 10.00 – projekcja filmu dla dzieci i młodzieży (sala widowiskowa, ul. Partyzantów 40).

Kolorowe lato w mieście z MDK

W Młodzieżowym Domu Kultury trwa kolejna edycja „Lata w mieście”, czyli akcji „Artystyczne Wakacje” z MDK. W programie zajęcia warsztatowe i wycieczki dla dzieci, zajęcia z robotyki. Grafik zajęć: 19 lipca – poniedziałek – 10.00-11.00 Morze wosku – świeczki z morskimi motywami / Zajęcia: MDK, ul. Pocztowa 41, wiek: od 8 lat. 11.15-12.15 „Co zrobić ze swoją złością” – zajęcia profilaktyczno-plastyczne / Zajęcia: MDK, ul. Pocztowa 41, wiek: od 8 lat; 20 lipca – wtorek – 11.00-13.00 Xero collage – wycinane obrazy z transferem kserokopii / Zajęcia: MDK, ul. Pocztowa 41, wiek: od 12 lat; 10.30-12.00 „Miasto na Marsie” – kompozycja fakturowa / Zajęcia: MDK, ul. Pocztowa 41, wiek: od 7 lat; 10.00-12.00 „Nagrywamy: Orkiestra Wszystko Gra” / Zajęcia: MDK, ul. Pocztowa 41; 21 lipca – środa – 10.30-12.00 „Dziewczynka z kotkiem” – zabawa kolorem / Zajęcia: MDK, ul. Pocztowa 41, wiek: od 7 lat; 10.00-12.00 „Nagrywamy: Orkiestra Wszystko Gra”/Zajęcia: MDK, ul. Pocztowa 41; 22 lipca – czwartek; 10.30-12.00 „Naczynie-forma trójwymiarowa z gliny” / Zajęcia: MDK, ul. Pocztowa 41, wiek: od 7 lat; 10.00-12.00 „Nagrywamy-Orkiestra Wszystko Gra”/Zajęcia: MDK, ul. Pocztowa 41. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here