Anonsujemy, zapraszamy, polecamy…
Mayday 2 – Teatr Ziemi Chełmskiej
Chełmska publiczność z pewnością pamięta spektakl „Mayday”, który bił rekordy oglądalności. Ci, którzy są ciekawi dalszych losów taksówkarza bigamisty powinni rezerwować czas, by sprawdzić co dzieje się u Państwa Smithów 20 lat później. Spektakl Mayday 2 – w wykonaniu Teatru Ziemi Chełmskiej zaplanowano w Chełmskim Domu Kultury 9 stycznia o godz. 19.00. Na scenie zobaczymy: Bogusława Byrskiego, Sławoja Czarnotę, Barbarę Szarwiło, Mirellę Rogozę-Biel, Kingę Matusiak-Lasecką, Michała Prusa i Zbigniewa Moskala. Bilety po 50 zł.
Wigilijna opowieść – musical
11 stycznia o godz. 15.00 w Chełmskim Domu Kultury zaplanowano spektakl pt. „Wigilijna Opowieść” w wykonaniu Teatru Muzycznego TINTILO. Spektakl na motywach powieści Charlesa Dickensa „Wigilijna Opowieść”. Będzie to muzyczna opowieść o tym szczególnym dniu w roku, kiedy pieniądze tracą swoją wartość, w którym przerywamy pogoń za doczesnymi dobrami i skupiamy się na tym, co najważniejsze. Chciwego i zgorzkniałego kupca Scrooge’a czekają kolejne, samotne święta Bożego Narodzenia. Nie martwi go to jednak wcale. Od lat jest już bowiem niezdolny do odczuwania radości z powodu ich nadejścia. Ale tym razem wizyta „niespodziewanych gości”, sprawi, że postanowi odmienić całe swoje dotychczasowe życie… Przesłaniem spektaklu jest pragnienie, by duch Świąt Bożego Narodzenia – duch miłosierdzia, współczucia i dobroczynności panował przez cały rok. Bilety od 89 zł
Wystawa w Muzeum Ziemi Chełmskiej
Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza 10 stycznia o godz. 11.00 na otwarcie wystawy fotograficznej „Konik polski – potomek tarpana” autorstwa Pawła Marczakowskiego z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wystawa prezentowana będzie w muzeum przy ul. Św. Mikołaja 4 do końca lutego.
Pokaz iluzji dla całej rodziny
12 stycznia o godz. 16.00 w Chełmskim Domu Kultury zaplanowano pokaz iluzji dla całej rodziny w wykonaniu MagicMitoraj, czyli Adriana Mitoraja, jednego z najlepszych iluzjonistów, twórcy spektakli iluzji dla największych parków rozrywki w Polsce. Wielokrotnie występował w Niemczech i Szwajcarii. Tym razem pojawi się w Chełmie. Podczas rodzinnego przedstawienia publiczność zobaczy ponad 70 minut spektakularnych efektów z pogranicza dziecięcych marzeń. To show, które łączy pokolenia. Doskonała muzyka, gra aktorska. Interaktywne widowisko, podczas którego wszyscy czarują razem z prestidigitatorem. W programie będzie można zobaczyć: przenikanie ciała przez dziesięć stalowych obręczy, liczne lewitacje, taniec jedwabnej chusty, znikanie i pojawianie się przedmiotów i wiele innych niesamowitych sztuczek. Pokaz zarówno dla dzieci i dorosłych. Bilety: 69 zł.
Spotkanie autorskie z Mateuszem Grzeszczukiem
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 15 stycznia o godz. 18.00 na promocję najnowszej książki pt. „Światy lękowe” Mateusza Grzeszczuka. Spotkanie poprowadzi Jakub Banaszek, prezydent Chełma.
Mateusz Grzeszczuk, chełmianin, dziennikarz mediów regionalnych oraz ogólnopolskich. Autor podcastu „Podróż bez Paszportu” – jednej z najpopularniejszych audycji w Polsce dot. świata i geopolityki (12 mln odsłuchów podcastu na YouTube, 1,4 mln odsłuchów na Spotify). Ukończył studia dziennikarskie w Lublinie i europejskie w Warszawie. Wydał dwie książki poetyckie oraz publikował w magazynach literackich. Laureat nagród Empik Go oraz Patronite. „Światy Lękowe” Matusza Grzeszczuka – „łączą w sobie refleksje na temat życia, pracy, zdrowia i globalnych problemów społecznych, tworząc mozaikę myśli, które przenoszą czytelnika przez różne kultury i zwyczaje (…) to przewrotny dziennik czasów przebodźcowania. (…) z humorem i ironią porusza kwestie takie jak nadmierna praca, stres, problemy ze snem, relacje międzyludzkie, oraz globalne i lokalne wyzwania, takie jak zmiany demograficzne, problemy zdrowotne czy społeczne nierówności”. Podczas spotkania będzie można kupić książkę autora oraz uzyskać autograf. Spotkanie, na które jest wstęp wolny, odbędzie się w ramach cyklu „Pasja i kariera”.
Noworoczne Kolędowanie w PANS
15 stycznia o godz. 17.30 w auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Wojsławickiej 8b w Chełmie zaplanowano uroczysty koncert „Noworoczne Kolędowanie – Chór Akademicki i Przyjaciele”. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego kolędować będą zaproszone przez uczelnię chełmskie chóry. Koncert będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców Chełma i okolic. Wystąpi Chór Akademicki PANS pod dyrekcją dra Marka Ozimka, Chór Rapsodia II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie pod dyrekcją Krzysztofa Olejniczaka, Chór Parafii Prawosławnej pw. św. Jana Teologa w Chełmie pod dyrekcją lektora Sergiusza Horbaczewskiego oraz Chór „Hejnał” z Chełmskiego Domu Kultury pod dyrekcją Danuty Bałki-Kozłowskiej.
Wystawa Urszuli Krzysiak
„Ptaki i abstrakcje” to tytuł najnowszej wystawy Urszuli Krzysiak prezentowanej w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie. Na ekspozycję składa się pięćdziesiąt trzy obrazy namalowane w większości w tym roku.
Urszula Krzysiak urodziła się w Wielkopolu w powiecie włodawskim. Ukończyła Technikum Odzieżowe w Lublinie, studium nauczycielskie, studia magisterskie i podyplomowe na UMCS – kierunek wychowanie plastyczne. Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel zajęć praktyczno-technicznych i wychowania plastycznego, a także jako instruktor przedmiotów zawodowych. W Chełmie mieszka od ponad 50 lat. Ekspozycja to wynik finezyjnych przemyśleń i wizji autorki, dotyczących przyrody i cywilizacji. Gros prac prezentuje przedstawicieli rodzimej fauny uskrzydlonej, ale na obrazach znajdziemy też ptaki z Polską nie kojarzone jak struś czy koliber. Wystawę uzupełniają obrazy będące materializacją abstrakcyjnych pojęć oraz medytacją artystki nad człowiekiem uwikłanym w konflikt między naturą a cywilizacją.
Wystawę w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie (przy ulicy Henryka Wieniawskiego 15) można podziwiać do 9 stycznia 2025 r.
Wystawa Urszuli Bydlińskiej
W Chełmskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę Urszuli Katarzyny Bydlińskiej „nie Wszyscy Święci” (Galeria Nova ChBP, ul. Partyzantów 40).
Urszula Bydlińska jest absolwentką historii (UMCS). Mieszka i tworzy w Majdanie Zahorodyńskim. Zajmuje się malarstwem amatorsko, podejmuje próbę wskrzeszenia starych dworków, cerkwi, przenosi na płótno pejzaże, uwiecznia zaobserwowaną scenerię, tworzy także kopie prac znanych autorów (zwłaszcza Art Deco i twórczość Tamary Łempickiej). Podejmuje tematykę nie tylko cielesną, żywą, ale także duchową, w głównej mierze sakralną, niematerialną. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórczego Prowincja w Siedliszczu oraz Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. W 2018 r. została odznaczona medalem Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego w kategorii Kultura, a w 2020 otrzymała tytuł „Osobowość Roku” Kuriera Lubelskiego. Najnowsza wystawa U. Bydlińskiej to przedstawienie Świętych – patronów różnych spraw, których przywołujemy w modlitwie, i u których szukamy ratunku w momencie zagrożeń.
„Ściana” w Muzeum Ziemi Chełmskiej
W siedzibie Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 można oglądać wystawę „Ściana” Macieja Duchowskiego. Kuratorką wystawy jest Jagoda Barczyńska. Ekspozycja czynna do końca stycznia 2025 r.
Maciej Duchowski urodził się w 1981 r. w Warszawie. W latach 2000-2005 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom uzyskał w Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Szamborskiego. W latach 2006-2008 odbył studia w Dutch Art Institute w Enschede w Holandii. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor 17 wystaw indywidualnych w Polsce oraz Holandii, uczestnik wielu wystaw zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, tworzy obiekty rzeźbiarskie oraz instalacje dźwiękowe. Jego prace układają się w cykle, które osadzone w konkretnych przestrzeniach tworzą różne formy narracji. (opr. mo)
Repertuar Kina Zorza
6 stycznia, poniedziałek
21:00 Diabeł
7 stycznia, wtorek
13:30 Mufasa: Król lew – 2D dubbing
16:00 Mufasa: Król lew – 3D dubbing
18:30 Władca Pierścieni: Wojna Rohirrimów
21:00 Diabeł
8 stycznia, środa
13:30 Mufasa: Król lew – 3D dubbing
16:00 Mufasa: Król lew – 2D dubbing
18:30 Władca Pierścieni: Wojna Rohirrimów
21:00 Diabeł
9 stycznia, czwartek
13:30 Mufasa: Król lew – 2D dubbing
16:00 Mufasa: Król lew – 3D dubbing
18:30 Władca Pierścieni: Wojna Rohirrimów
21:00 Diabeł
10 stycznia, piątek
13:30 Zima Mamy Mu
15:00 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
17:30 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
20:00 Here. Poza czasem
11 stycznia, sobota
11:00 Zima Mamy Mu
12:30 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
15:00 Here. Poza czasem
17:15 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
19:45 Święta noc
12 stycznia, niedziela
11:00 Zima Mamy Mu
12:30 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
15:00 Święta noc
17:15 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
19:45 Here. Poza czasem